Kısaca: BMW’nin B48 dört silindirli ve B58 sıralı altı silindirli motorları, temkinli bir Stage 1 yazılımına iyi yanıt verir. Kataloğumuzda bu, 330i’de 258 → 302 HP, 540i’de 340 → 416 HP anlamına gelir. (Bunlar Avrupa metrik değerleridir; ABD’deki sahipler aynı araçları 255 ve 335 HP olarak bilir.) Rakamların ardındaki örüntü, rakamların kendisinden daha önemlidir: fabrika değeri ne kadar yüksekse, kullanılmamış pay o kadar azdır.
B58’in aldığı en iyi reklam Toyota’dan geldi
Bir BMW motoruna verilen en güçlü onay BMW’den gelmedi. Toyota’dan geldi: Toyota, B58 sıralı altı silindirli motoru GR Supra’ya neredeyse hiç dokunmadan yerleştirdi. Evet, Supra BMW ile ortak bir programdı. Yine de Toyota’nın motoru onaylaması, ardından üzerine kendi logosunu ve kendi garantisini koyması gerekiyordu. Bu, tüm itibarı güvenilirliğe dayanan bir şirket. Başkasının motorunu aldı ve neredeyse hiç değiştirmedi.
Sonrasında yaşananlar daha da çok şey anlatıyor. Supra piyasaya 335 HP ile çıktı. 2021 model yılında Toyota gücü 382 HP’ye ve torku 499 Nm’ye çıkardı; bu, BMW’nin M340i için açıkladığı 382 HP ile aynı değer. B58’in bu versiyonu 2020 Wards 10 Best Engines listesine de girdi. Toyota’nın kendi basın bülteni artışı yeni bir egzoz manifolduna ve revize edilmiş pistonlara bağlıyor. Mimari değişmedi. Pay zaten mevcut değilse, bu kadar küçük değişikliklerle 47 HP kazanılmaz.
Ekibimizdeki mühendislerin birçoğu, modül üretmeye başlamadan önce bu motorların yazılımlarını kendileri değiştiriyordu. Destek sohbetlerinde Supra’yı hâlâ örnek veriyorlar, çünkü bir BMW sahibinin ilk sorusunu daha sorulmadan yanıtlıyor: evet, modern BMW motorlarının verebileceği bir şey var. Asıl soru, bunu nasıl alacağınız. Pay ciddi, ama sonsuz değil.

B48 tuning: en yaygın motor ve en öngörülebilir olanı
2,0 litrelik B48, BMW’nin yüksek hacimli turbo motorudur. ABD’de onu 230i, 330i, 430i ve 530i’de, X1’den X4’e kadar modellerde ve MINI ürün gamının büyük bölümünde bulursunuz. Birçok ABD aracında motor kodu B46 olarak görünür. Bu, aynı çıkış gücüne sahip, daha sıkı SULEV emisyon spesifikasyonundaki aynı motordur.
Kalibrasyon mühendislerimiz B48’i dürüst bir iş atı olarak tanımlıyor, çünkü tepkileri öngörülebilir. Bu örüntünün en net örneği, BMW’nin ABD’de satmadığı bir otomobil: Avrupa’daki G20 320i. Kataloğumuzda GAN GT modülü 320i’yi 184’ten 223 HP’ye çıkarıyor, tork ise 300’den 363 Nm’ye yükseliyor. 330i’yi 258’den 302 HP’ye çıkarıyor, tork 400’den 468 Nm’ye yükseliyor. Kataloğumuz Avrupa metrik değerlerini kullanır: o 258 HP’lik 330i, BMW USA’nın ABD normlarına göre 255 HP ve 400 Nm olarak açıkladığı otomobilin ta kendisi.
Şimdi yüzdelere bakın. 320i yaklaşık %21 kazanıyor. 330i yaklaşık %17 kazanıyor. Aynı motor ailesi, aynı modül ve daha düşük güçlü araç daha fazla kazanıyor.
Bu bir tesadüf değil. BMW, düşük güçlü B48 versiyonlarını büyük ölçüde yazılımla sınırlıyor. 2,0 litrelik aile, MINI Cooper S’teki 190 HP’nin altındaki güçten John Cooper Works GP’deki 300 HP’nin biraz üzerine kadar uzanıyor. BMW, GP için güçlendirilmiş bir krank mili, özel pistonlar ve yeni bir turboşarj kullandı. Altındaki versiyonların bunların hiçbirine ihtiyacı olmadı, çünkü donanımın kaldırabileceğinin oldukça altında çalışıyorlar. Stage 1 tuning’in yeri tam da bu aralıktır. Fabrikanın bu mantığını Chip Tuning Neden İşe Yarar: Fabrika Motor Kısıtlamasının Gerçeği yazımızda ayrıntılı olarak anlattık.

B58 tuning: herkesin peşinde olduğu sıralı altı silindir
3,0 litrelik B58, kuşağının en iyi turbo motorlarından biridir ve Supra’nın hikâyesi bunun kanıtıdır. Bir 540i’de GT modülümüz gücü 340’tan 416 HP’ye, torku ise 450’den 550 Nm’ye çıkarır. ABD’deki sahipler bu aracı 335 HP’lik G30 540i olarak bilir. Artış yaklaşık %22’dir ve tuning doğru yapılırsa günlük kullanımdaki güvenilirlik değişmez.
Ekibin azalan pay yasası dediği kuralı da burada gündeme getiriyoruz: bir motorun fabrika gücü ne kadar yüksekse, BMW’nin yazılımda bıraktığı kullanılmamış pay o kadar azdır. En üst B58 varyantları temel olanlardan daha az pay bırakır, BMW’nin M motorları ise daha da az. Bu motorlarda büyük bir yüzde peşine düşerseniz artık yazılımdaki payı değil, dayanıklılığı harcıyorsunuz demektir.
Neredeyse her zaman daha büyük bir rakama ulaşabilirsiniz. Sonrasında motordan geriye ne kaldığı ise ayrı bir soru. İnternette gördüğünüz 500 ve 600 HP’lik B58 projelerinde bu yüzden downpipe’lar, etanol karışımları, güçlendirilmiş yakıt pompaları ve bazen de güçlendirilmiş şanzıman bulunur. Bilerek seçtiyseniz bunların her biri adil bir takastır. Hiçbiri Stage 1 değildir.
Görüşümüz yıllardır değişmedi. Bir satıcı bir M motorunda temel dört silindirlidekiyle aynı yüzdelik artışı vaat ediyorsa, motorunuzu düşünmüyor, bir rakam satıyordur.
Modül mü, flash mı: ABD’deki sahiplerin gerçekte sorduğu soru
ABD’de B58 tuning’i ararsanız çoğunlukla bootmod3 ve MHD gibi uygulama tabanlı flash platformlarına, bir de JB4 gibi piggyback ünitelere ulaşırsınız. O halde harici bir modülün nerede durduğunu açıkça söyleyelim.
Bir flash, BMW’nin ECU’ya verdiği ad olan DME’nin içindeki kalibrasyonu yeniden yazar. İyi bir tuning uzmanı ve destekleyici parçalarla birleştiğinde her modülden daha yüksek tepe güç üretir. Planınız eksiksiz bir bolt-on yapılandırmaysa, doğru araç flash’tır.
Bir modül farklı çalışır. Bizimki geniş anlamda bir piggyback’tir, JB4 ile aynı ürün kategorisindedir: sensörler ile ECU arasına yerleşir ve ECU’nun belleğine hiçbir şey yazmaz. Fabrika yazılımı tam olarak BMW’nin teslim ettiği gibi kalır. Vuruntu kontrolü, sıcaklık koruması ve BMW mühendislerinin yıllarca geliştirdiği diğer stratejiler aktif kalır ve kontrol yine fabrika ECU’sundadır.
Leasing’li ya da garanti kapsamındaki bir araç için belirleyici faktör budur. GT modülümüz bayi ziyaretinden önce yaklaşık bir dakikada sökülür. ECU’ya hiçbir şey yazmamıştır ve çıkarıldığında araçta hiçbir şey kalmaz: ne mekanik ne de elektronik bir iz. Flash ise bambaşka bir hikâye; bunu ECU Tuning Garantiyi Geçersiz Kılar mı? Bir Flash Gerçekte Geride Ne Bırakır yazımızda ayrıntılı olarak ele aldık.

Tuning öncesinde neler kontrol edilmeli
Modül, evinizin önünde 10-15 dakikada takılır. Ama önce her müşterimizden uzaktan yapamayacağımız bir şey istiyoruz: güvendiğiniz bir serviste teşhis kontrolü. Bu aşırı temkinlilik değil. Destek mühendislerimizden biri bunu şöyle anlatıyor: “Tuning motordaki her şeyi güçlendirir. Bilmediğiniz şeyleri de.”
Minimum kontrol listesi:
- Soğutma sistemi. BMW turbo motorları soğutma sistemlerini zorlar ve kimsenin fark etmediği yavaş sızıntılar klasik bir arızadır.
- Turboşarjın durumu. Mil boşluğu ve emme hattındaki yağ, artan basınç altında daha da kötüleşir.
- Kayıtlı motor arıza kodu yok. Yük eklemeden önce aracın zaten bildirdiği sorunları giderin.
- Yakıt kalitesi. En az 91 oktan (ABD ölçeğiyle) kullanın; sert sürüyorsanız veya sıcak bir bölgede yaşıyorsanız 93. ABD’de premium yakıt pompada 91 ile 94 arasında değişir. Temkinli bir kalibrasyon vuruntu sınırının kıyısında çalışmaz, ama yakıt kimyasını da ortadan kaldıramaz.
Yarım saatlik bir tarama ucuzdur. Haberiniz olmayan bir arızanın üzerine tuning yapmak ise ucuz değildir.

Şanzımanlar: çoğunlukla iyi haber
BMW sahipleri şanzıman konusunda şanslı. BMW’nin arkadan itişli tabanlı modellerinde, xDrive dahil, kullanılan ZF 8HP otomatik şanzıman piyasadaki en dayanıklı ünitelerden biridir. ZF bu aileyi 220 ile 1.000 Nm tork aralığını kapsayacak şekilde üretir. Aracınızdaki versiyon bu aralığın tepesinde değil, içinde bir yerdedir; ancak 8HP’nin günlük kullanımda Stage 1 torkuyla sorunsuz yaşadığına dair uzun bir geçmişi var.
Önden çekiş tabanlı modeller daha fazla özen gerektirir: X1, X2, 2 Serisi Gran Coupe ve MINI’ler. Model yılına bağlı olarak Aisin 8 ileri otomatik veya 7 ileri DCT kullanırlar ve her ikisinin de payı ZF’ninkinden daha dardır. Bu araçlarda temkinli bir yazılım seçenek değil, zorunluluktur.
Emisyonlar ve yasallık: önce bulunduğunuz yerin kurallarını kontrol edin
Sensör seviyesinde çalışan bir modül, tüm emisyon donanımını yerinde bırakır ve aksini asla önermeyiz. Clean Air Act kapsamında emisyon kontrollerine müdahale etmek yasa dışıdır ve bunları devre dışı bırakmak için tasarlanmış hiçbir şey satmıyoruz.
Eyalet kuralları daha da ileri gider. Kaliforniya’da emisyonları etkileyebilecek bir yan sanayi parçasının trafikte yasal olması için CARB Executive Order gerekir. GAN modüllerinde bu belge yoktur. Kaliforniya’da veya CARB kurallarını uygulayan başka bir eyalette yaşıyorsanız sipariş vermeden önce yerel gereklilikleri kontrol edin. Bunu emisyon muayenesinde öğrenmenizdense bir satışı kaybetmeyi tercih ederiz.
ABD dışında mısınız? BMW 2018 model yılından sonra ABD’de dizel satışını durdurdu, ancak başka pazarlarda 2,0 litrelik B47 tuning için popüler bir motordur. Asıl kazanç düşük devirdeki torktur ve aynı emisyon kuralı geçerlidir: tuning ile emisyon donanımını iptal etmek iki ayrı şeydir. DPF ve EGR araçta kalır.
BMW motorlarına yaklaşımımız
GT modülünü benzinli ve dizel turbo BMW motorları için üretiyoruz. Motor versiyonunuzda ne kadar pay kaldığına bağlı olarak %30’a kadar daha fazla güç ve tork ekler. 10–15 dakikada sensörlere bağlanır ve telefonunuzdan kontrol edilir. Fabrika yazılımını değiştirmez ve yaklaşık bir dakikada sökülür.
GT ile birlikte iki ayrı garanti gelir: cihazın kendisi için 5 yıl garanti ve 5.000 EUR’ya kadar 2 yıllık motor garantisi (yalnızca Almanya’da tescilli araçlar için). Ayrıca modülle 50 gün sürüş yapma ve ikna olmazsanız geri gönderme hakkınız var.
B48, B46 veya B58 — tam olarak hangi motorunuz olduğunu kontrol etmek için aracınızı katalogda bulun: Aracınızı seçin. Sipariş vermek birkaç dakika sürer, adımlar burada anlatılıyor: Nasıl sipariş verilir.
BMW tuning’iyle ilgili üç mit
“Modern bir BMW zaten fabrikadan sonuna kadar zorlanmıştır.” Bu yalnızca M modelleri ve en üst donanımlar için doğrudur. Ana akım modeller yazılımla geride tutulur. BMW bu payı bilerek bırakmıştır ve tuning’in açığa çıkardığı da bu paydır.
“Tuning B58’i öldürür.” Bir motoru yıpratan kazanç değil, yöntemdir: korumaları kapatılmış agresif haritalar. Motorun payı içinde kalan, vuruntu kontrolü çalışmaya devam eden bir tuning, motorun taşımak üzere tasarlandığı bir yüktür. Supra bunun bir kanıtı daha.
“Otomatik şanzıman kaldırmaz.” ZF 8HP’nin arkasında yıllarca Stage 1 araç var. Daha temkinli bir yazılıma ihtiyaç duyanlar, önden çekiş tabanlı modellerdeki Aisin otomatikler ve DCT’lerdir.
SSS
Tuning’e en iyi hangi BMW motoru yanıt verir?
Düşük güçlü versiyonlar, çünkü en fazla yazılım payını onlar taşır. Kataloğumuzda 184 HP’lik bir 320i yaklaşık %21 kazanırken, aynı B48 üzerine kurulu 258 HP’lik 330i yaklaşık %17 kazanır.
Stage 1, bir B58’e ne kadar güç ekler?
Bir 540i’de (340 metrik HP, ABD ölçüsüyle 335 HP) GT modülümüz 76 HP ve 100 Nm ekleyerek değerleri 416 metrik HP ve 550 Nm’ye çıkarır. Daha büyük rakamlar mümkündür, ancak donanım gerektirir: bir downpipe, yakıt sistemi yükseltmeleri, çoğu zaman da etanol.
Tuning’den sonra 93 oktan gerekir mi?
BMW her iki durumda da premium yakıt ister. En az 91 oktan (ABD ölçüsü) kullanın. Sert sürüyorsanız ya da yaz sıcağıyla uğraşıyorsanız 93 kullanın.
Fabrika garantime ne olur?
Bir flash ECU’da kalıcı bir kayıt bırakır ve BMW’nin diagnostik sistemleri bunu kaydeder. Harici bir modül ise ECU belleğine hiçbir şey yazmaz ve bir dakikada sökülür. Garanti anlaşmazlıklarının nasıl işlediğini de unutmayın: bayiler bir değişiklik buldular diye garantinizi öylece geçersiz kılamaz. O değişikliğin söz konusu sorunu yarattığını kanıtlamaları gerekir.
Tuning modülü Kaliforniya’da yasal mı?
Kaliforniya, emisyonları etkileyebilecek yan sanayi parçaları için CARB Executive Order şartı arar ve GAN modüllerinde bu belge yoktur. Sipariş vermeden önce eyaletinizin kurallarını kontrol edin.





