Tuning av B58 och B48: vad Toyotas Supra bevisar om BMW:s marginal

Tuning av B58 och B48 i verkliga siffror: vad Stage 1 (Steg 1) ger en 330i eller 540i, varför BMW-motorer med lägre effekt ökar mer och vad du ska kontrollera innan du trimmar.

11 min läsningGAN Tuning Team
I den här artikeln

Kort version: BMW:s fyrcylindriga B48 och raka sexa B58 svarar båda bra på en försiktig Stage 1-kalibrering. I vår katalog innebär det 258 → 302 hk på en 330i och 340 → 416 hk på en 540i. (Det är europeiska metriska värden; i USA anges samma bilar till 255 respektive 335 hästkrafter enligt amerikansk standard.) Mönstret bakom siffrorna betyder mer än siffrorna själva: ju högre fabrikseffekt, desto mindre outnyttjad marginal finns kvar.

Den bästa reklamen B58 någonsin fick kom från Toyota

Det starkaste erkännandet av en BMW-motor kom inte från BMW. Det kom från Toyota, som stoppade in den raka sexan B58 i GR Supra nästan helt orörd. Ja, Supra var ett samarbetsprojekt med BMW. Toyota var ändå tvunget att godkänna motorn och sedan sätta sitt eget märke och sin egen garanti på den. Det här är ett företag vars hela rykte vilar på tillförlitlighet. Det tog någon annans motor och ändrade den knappt.

Det som hände sedan säger ännu mer. Supra lanserades med 335 hk. Inför 2021 höjde Toyota den till 382 hk och 499 Nm – samma 382 hk som BMW anger för M340i. Den versionen av B58 kom också med på listan 2020 Wards 10 Best Engines. I Toyotas eget pressmeddelande förklaras ökningen med ett nytt avgasgrenrör och omarbetade kolvar. Grundkonstruktionen ändrades inte. Så små förändringar ger inte 47 hk om marginalen inte redan fanns där.

Flera ingenjörer i vårt team programmerade själva om de här motorerna innan de började bygga moduler. De tar fortfarande upp Supran i supportchattar, eftersom den besvarar en BMW-ägares första fråga innan den ställs: ja, moderna BMW-motorer har något att ge. Den verkliga frågan är hur du tar ut det. Marginalen är betydande, men den är inte oändlig.

Tuning av B48: den vanligaste motorn och den mest förutsägbara

2,0-liters B48 är BMW:s turbomotor i stora volymer. I USA finns den i 230i, 330i, 430i och 530i, i X1 till X4 och i större delen av MINI-utbudet. På många amerikanska bilar står motorkoden som B46. Det är samma motor i SULEV-utförande med strängare utsläppskrav, med samma effekt.

Våra kalibreringsingenjörer kallar B48 en ärlig arbetshäst, eftersom den reagerar förutsägbart. Det tydligaste exemplet på mönstret är en bil som BMW inte säljer i USA, den europeiska G20 320i. I vår katalog tar tuningmodulen GAN GT en 320i från 184 till 223 hk, och vridmomentet ökar från 300 till 363 Nm. Den tar en 330i från 258 till 302 hk, och vridmomentet ökar från 400 till 468 Nm. Vår katalog använder europeiska metriska värden: 330i med 258 hk är den bil som BMW USA anger till 255 hk och 400 Nm.

Titta nu på procentsatserna. 320i får cirka 21% mer. 330i får cirka 17% mer. Samma motorfamilj, samma modul, och bilen med lägre effekt vinner mer.

Det är ingen slump. BMW håller tillbaka de svagare B48-versionerna till stor del i mjukvaran. 2,0-litersfamiljen sträcker sig från knappt 190 hk i en MINI Cooper S till drygt 300 hk i John Cooper Works GP. Till GP-versionen monterade BMW en förstärkt vevaxel, särskilda kolvar och en ny turbo. Versionerna under den har aldrig behövt något av det, eftersom de går långt inom vad hårdvaran tål. Det är i det glappet som en Stage 1-optimering (Steg 1) har sitt utrymme. Fabrikens logik gick vi igenom i Därför fungerar chiptuning: sanningen om fabrikens strypning av motorer.

Optimering av B58: radsexan som alla kom för

3,0-liters B58 är en av de bästa turbomotorerna i sin generation, och Supra-historien är beviset. På en 540i lyfter vår tuningmodul GAN GT den från 340 till 416 hk och från 450 till 550 Nm. Ägare i USA känner bilen som G30 540i med 335 hk. Ökningen är ungefär 22%, och tillförlitligheten i vardagskörning förändras inte om optimeringen görs rätt.

Här tar vi också upp en regel som teamet kallar lagen om krympande marginal: ju högre fabrikseffekt en motor har, desto mindre outnyttjad marginal har BMW lämnat i programvaran. De starkaste B58-varianterna lämnar mindre än basversionerna, och BMW:s M-motorer ännu mindre. Jagar du en stor procentsats på dem förbrukar du inte längre programvarans marginal. Du förbrukar hållbarhet.

Du kan nästan alltid nå en högre siffra. Vad som återstår av motorn efteråt är en annan fråga. Det är därför B58-byggena på 500 och 600 hk som du ser på nätet har downpipes, etanolblandningar, uppgraderade bränslepumpar och ibland en förstärkt växellåda. Var och en av dem är en rimlig avvägning om du har valt den medvetet. Inget av det är Stage 1.

Vår hållning har inte ändrats på flera år. Om en säljare lovar samma procentuella ökning för en M-motor som för en fyrcylindrig basmotor säljer hen en siffra, hen ser inte efter din motor.

Modul eller omprogrammering: frågan som ägare i USA faktiskt ställer

Söker du på optimering av B58 i USA hamnar du mest hos appbaserade plattformar för omprogrammering som bootmod3 och MHD, plus piggyback-enheter som JB4. Så låt oss vara raka om var en extern modul passar in.

En omprogrammering skriver om kalibreringen i DME, som är BMW:s namn på styrenheten. Kombinerad med en bra trimmare och kompletterande delar ger den högre toppeffekt än någon modul. Om planen är ett fullt bygge med bolt on-delar är omprogrammering rätt verktyg.

En modul fungerar annorlunda. Vår är en piggyback i vid mening, samma produktkategori som en JB4: den sitter mellan sensorerna och styrenheten och skriver aldrig något till styrenhetens minne. Fabriksprogramvaran förblir exakt som BMW levererade den. Knackreglering, temperaturskydd och de övriga strategier som BMW:s ingenjörer ägnat år åt att förfina förblir aktiva, och originalstyrenheten bestämmer fortfarande.

För en leasingbil eller en bil med garanti är det avgörande. Vår tuningmodul GAN GT skriver ingenting till styrenheten. Modulen tas bort på några minuter och lämnar varken elektroniska eller mekaniska spår: fabriksprogramvaran ändras inte, och bilens fabriksgaranti behålls. En omprogrammering är en annan historia, och den gick vi igenom i detalj i Gör en ECU-optimering garantin ogiltig? Vad en omprogrammering faktiskt lämnar efter sig.

Vad du ska kontrollera innan du trimmar

Modulen monteras på din egen uppfart på 10 till 15 minuter. Men först ber vi varje kund om något vi inte kan göra på distans: en diagnoskontroll hos en verkstad du litar på. Det är inte överdriven försiktighet från vår sida. En av våra supportingenjörer uttrycker det så här: ”En tuning förstärker allt i motorn. Även det du inte känner till.”

Minsta checklistan:

  • Kylsystemet. BMW:s turbomotorer är hårda mot kylsystemet, och långsamma läckage som ingen märker är ett klassiskt fel.
  • Turbons skick. Axelglapp och olja i insugskanalen förvärras båda vid högre laddtryck.
  • Inga lagrade felkoder i motorn. Åtgärda det som bilen redan rapporterar innan du ökar belastningen.
  • Bränslekvalitet. Kör på minst 91 oktan (amerikansk skala), och 93 om du kör hårt eller bor någonstans där det är varmt. Amerikansk premiumbensin ligger på 91 till 94 vid pumpen. En försiktig kalibrering ligger inte på gränsen för knackmarginalen, men den kan inte heller upphäva bränslets kemi.

En halvtimmes diagnos är billig. Att optimera ovanpå ett fel som du inte kände till är det inte.

Växellådor: mest goda nyheter

BMW-ägare har haft tur med växellådorna. ZF:s 8HP-automat i BMW:s modeller med bakhjulsdriven grundkonstruktion, xDrive inräknat, är en av de tåligaste lådorna på marknaden. ZF bygger familjen för 220 till 1 000 Nm vridmoment. Versionen i din bil ligger någonstans inom det intervallet, inte i toppen, men 8HP har en lång historik av att trivas med vridmomentet från Stage 1 (Steg 1) i vardaglig körning.

Modeller baserade på framhjulsdrift kräver mer försiktighet: X1, X2, 2-serien Gran Coupé och MINI-modellerna. Beroende på årsmodell har de en 8-växlad automatlåda från Aisin eller en 7-växlad DCT, och båda har mindre marginal än ZF-lådan. På de bilarna är en försiktig kalibrering inget val.

Utsläpp och laglighet: kontrollera först vad som gäller i din delstat

En modul på sensornivå lämnar all avgasreningsutrustning på plats, och vi skulle aldrig påstå något annat. Enligt den amerikanska Clean Air Act är det olagligt att manipulera avgasreningen, och vi säljer inget som är gjort för att sätta den ur spel.

Delstaternas regler går längre. I Kalifornien behöver en eftermarknadsdel som kan påverka utsläppen en CARB Executive Order för att få användas på allmän väg. GAN:s moduler har ingen sådan. Om du bor i Kalifornien eller en annan delstat som följer CARB:s regler, kontrollera de lokala kraven innan du beställer. Vi förlorar hellre en försäljning än att du får reda på det vid en avgaskontroll.

Bor du utanför USA? BMW slutade sälja dieslar i USA efter årsmodell 2018, men på andra håll är 2,0-liters B47 en populär motor att trimma. Den stora vinsten är vridmoment på låga varv, och samma utsläppsregel gäller: tuning och borttagning av avgasreningsutrustning är två olika saker. DPF och EGR sitter kvar på bilen.

Så arbetar vi med BMW-motorer

Vi bygger tuningmodulen GAN GT för turboladdade BMW-motorer, både bensin och diesel. Den ger upp till 30% mer effekt och vridmoment, beroende på hur mycket marginal din motorvariant har kvar. Den ansluts vid sensorerna på 10 till 15 minuter, och du styr den från telefonen. Den ändrar inte fabriksprogramvaran, och den tas bort på ungefär en minut.

Med GAN GT följer två separata garantier: 5 års garanti på själva enheten och en tvåårig motorgaranti på upp till 5 000 EUR (för bilar registrerade i Tyskland). Dessutom får du 50 dagar att köra med den och skicka tillbaka den om du inte är övertygad.

För att kontrollera just din motor, oavsett om det är B48, B46 eller B58, hittar du din bil i katalogen: Välj din bil. Att beställa tar några minuter, och stegen beskrivs här: Så beställer du.

Tre myter om att trimma en BMW

”En modern BMW är redan maxad från fabriken.” Det stämmer bara för M-bilarna och de starkaste versionerna. Volymmodellerna hålls tillbaka i mjukvaran. BMW byggde in den marginalen, och det är den marginalen som en optimering frigör.

”Tuning tar livet av en B58.” Det som sliter ut en motor är metoden, inte ökningen: aggressiva kartor med skydden avstängda. En tuning som håller sig inom motorns marginal, med fungerande knackreglering, är en belastning som motorn är konstruerad för att klara. Supran är ytterligare ett bevis.

”Automatlådan klarar det inte.” ZF 8HP har åratal av Stage 1-bilar bakom sig. Det är Aisin-automatlådorna och DCT-lådorna i modellerna baserade på framhjulsdrift som behöver en försiktig kalibrering.

Vanliga frågor

Vilken BMW-motor svarar bäst på optimering?

Versionerna med lägre effekt, eftersom de har störst marginal i programvaran. I vår katalog får en 320i på 184 hk cirka 21% mer, medan en 330i på 258 hk byggd på samma B48 får cirka 17% mer.

Hur mycket effekt ger Stage 1 på en B58?

På en 540i (340 hk; i USA anges 335 amerikanska hästkrafter) lägger vår tuningmodul GAN GT till 76 hk och 100 Nm, till 416 hk och 550 Nm. Högre siffror är möjliga, men de kräver hårdvara: en downpipe, uppgraderad bränsletillförsel och ofta etanol.

Behöver jag 93 oktan (amerikansk skala) efter tuningen?

BMW föreskriver premiumbensin i båda fallen. Kör på minst 91 enligt amerikansk oktanskala. Använd 93 om du kör hårt eller kör i sommarvärme.

Vad händer med min fabriksgaranti?

En omprogrammering lämnar ett permanent spår i styrenheten, och BMW:s diagnossystem loggar det. En extern modul skriver ingenting till styrenhetens minne och tas bort på en minut. Och kom ihåg hur garantitvister fungerar: en märkesverkstad kan inte bara göra din garanti ogiltig för att den hittat en modifiering. Den måste bevisa att modifieringen orsakade just det problemet.

Är en tuningmodul laglig i Kalifornien?

Kalifornien kräver en CARB Executive Order för eftermarknadsdelar som kan påverka utsläppen, och GAN:s moduler har ingen sådan. Kontrollera reglerna i din delstat innan du beställer.

GAN Tuning Team · 22 september 2026← Alla artiklar
Välj bil och kontrollera effektökning
Kontakta oss via WhatsApp