Renault
GAN-tuningmoduler · upp till 30% mer effekt

Motoroptimering Renault

Upp till 30% mer effekt för din Renault

Välj din Renault-modell
  • upp till 30%mer effekt med GAN GT
  • upp till 15%bränslebesparing
  • upp till 2 årmotorgaranti
  • 50 dagarstestperiod
I korthet

Katalogen för Renault omfattar 379 motorer (modeller: 30, generationer: 46). För 62% av motorerna finns tuningmodulerna GAN GT (upp till 30% mer effekt) och GAN GTL (upp till 25%); för övriga finns GAN GA och GAN GA+ (upp till 12%). Värdena för varje motor finns på motorns egen sida.

I siffror
30
modeller
46 generationer
379
motorer
var och en med en egen kalibrering av tuningmodulen
+71hk
största ökning för Renault
upp till 113 Nm mer vridmoment
62%
turbo
143 — GA / GA+
GAN-tuningmodul för Renault

Chiptuning för Renault utan ECU-omprogrammering

Tuningmodulen sitter mellan sensorerna och motorstyrenheten (ECU) och justerar deras signaler. Bilens fabriksgaranti behålls: ECU:ns programvara ändras aldrig och modulen kan när som helst tas bort på några minuter utan elektroniska eller mekaniska spår.

  • Bluetoothlägesstyrning via smartphone
  • 18 programfinjustering för din motor
Tuningmodul GAN GT
  • 15 minuterkopplas in i originalkontakterna
  • IP67vatten- och dammskydd
  • upp till 30%mer effekt med GAN GT

    Turbomotorer får +17 till +71 hk, beroende på motor.

  • upp till 12%för sugmotorer med GAN GA+

    Tuningmodulerna GAN GA och GAN GA+ för 134 sugmotorer från Renault; värdet för varje motor finns i katalogen.

  • GAN APPeffektstyrning via smartphone

    Lägena SPORT, DYNAMIC, ECO och STOCK i GAN-appen.

  • 50 dagartestperiod

    Mer effekt eller pengarna tillbaka (exklusive leveranskostnader).

Priser för Renault-modeller
GAN GT från 329 EUR GAN GTL från 219 EUR GAN GA / GA+ från 189 EUR
Välj din Renault-modell
Välj din modell

Välj din Renault-modell

Varje modell visar sina generationer: ett klick till en generation, två till en motor.

1 generation · 2 motorer · från 189 EUR
+14 hkmax
1 generation · 3 motorer · från 219 EUR
+43 hkmax
Renault CapturGT / GTLGA / GA+
1 generation · 6 motorer · från 189 EUR
+34 hkmax
Renault ClioGT / GTLGA / GA+
3 generationer · 40 motorer · från 189 EUR
+46 hkmax
Renault DokkerGT / GTLGA / GA+
1 generation · 2 motorer · från 189 EUR
+26 hkmax
Renault DusterGT / GTLGA / GA+
1 generation · 7 motorer · från 189 EUR
+32 hkmax
Renault EspaceGT / GTLGA / GA+
3 generationer · 25 motorer · från 189 EUR
+51 hkmax
Renault FluenceGT / GTLGA / GA+
1 generation · 13 motorer · från 189 EUR
+39 hkmax
1 generation · 3 motorer · från 219 EUR
+41 hkmax
Renault KangooGT / GTLGA / GA+
2 generationer · 19 motorer · från 189 EUR
+33 hkmax
Renault KapturGT / GTLGA / GA+
1 generation · 5 motorer · från 189 EUR
+34 hkmax
Renault KoleosGT / GTLGA / GA+
1 generation · 6 motorer · från 189 EUR
+50 hkmax
Renault KWIDGA / GA+
1 generation · 2 motorer · från 189 EUR
+8 hkmax
Renault LagunaGT / GTLGA / GA+
2 generationer · 29 motorer · från 189 EUR
+64 hkmax
Renault LatitudeGT / GTLGA / GA+
1 generation · 6 motorer · från 189 EUR
+65 hkmax
Renault LoganGT / GTLGA / GA+
2 generationer · 12 motorer · från 189 EUR
+24 hkmax
2 generationer · 20 motorer · från 219 EUR
+47 hkmax
1 generation · 3 motorer · från 219 EUR
+44 hkmax
1 generation · 6 motorer · från 219 EUR
+32 hkmax
1 generation · 1 motor · från 189 EUR
+9 hkmax
1 generation · 6 motorer · från 189 EUR
+28 hkmax
2 generationer · 14 motorer · från 189 EUR
+17 hkmax
Renault ScenicGT / GTLGA / GA+
4 generationer · 39 motorer · från 189 EUR
+46 hkmax
1 generation · 4 motorer · från 189 EUR
+13 hkmax
Renault TalismanGT / GTLGA / GA+
1 generation · 6 motorer · från 189 EUR
+46 hkmax
1 generation · 4 motorer · från 219 EUR
+24 hkmax
Renault TraficGT / GTLGA / GA+
2 generationer · 17 motorer · från 189 EUR
+42 hkmax
Renault TwingoGT / GTLGA / GA+
1 generation · 5 motorer · från 189 EUR
+26 hkmax
Renault Vel SatisGT / GTLGA / GA+
1 generation · 12 motorer · från 199 EUR
+51 hkmax
Rekordökningar

Största effektökningarna för Renault

De sex motorerna med störst ökning i vår katalog. Det är inga typiska värden utan toppen av sortimentet.

Modell · generationMotorBränsleOriginalMed GANÖkningTuningmoduler och priser
Megane
Megane (III) 2009-16
2.0 R.S. Trophy TCe275Bensin273 hk / 360 Nm344 hk / 457 Nm+71 hkGTL från 249 EUR
GT från 399 EUR
Megane
Megane (III) 2009-16
2.0 TCEBensin250 hk / 340 Nm317 hk / 433 Nm+67 hkGTL från 249 EUR
GT från 399 EUR
Latitude
Latitude
3.0 V6 dCi 240 FAPDiesel241 hk / 450 Nm306 hk / 563 Nm+65 hkGTL från 249 EUR
GT från 399 EUR
Laguna
Laguna (III) 2007-15
3.0 dCi V6Diesel235 hk / 450 Nm299 hk / 563 Nm+64 hkGTL från 249 EUR
GT från 399 EUR
Megane
Megane (III) 2009-16
2.0 TCEBensin220 hk / 340 Nm281 hk / 433 Nm+61 hkGTL från 249 EUR
GT från 399 EUR
Megane
Megane (III) 2009-16
2.0 TCEBensin190 hk / 300 Nm244 hk / 385 Nm+54 hkGTL från 249 EUR
GT från 399 EUR
Frågor

Chiptuning Renault: vanliga frågor

Hur mycket mer effekt ger GAN GT en Mégane R.S.?

I Mégane 3 ökar 2.0 TCe med GAN GT från 250 hk och ett vridmoment på 340 Nm till 317 hk och 433 Nm. Motorn 2.0 TCe på 265 hk i samma Mégane 3 står separat, också med GAN GT. Det här är de angivna värdena för den här motortypen, inte en effektmätning av din bil.

Vilken GAN passar min Renault, med TCe eller SCe?

En TCe är en turbobensinmotor, och för de flesta TCe-motorer är modulen GAN GT. GAN GA+ passar några, som 1.2 och 1.4 TCe i Mégane 3, så kontrollera din exakta motor i sortimentet. GAN GA+ passar en SCe, som är en sugmotor. Det lilla t:et i koden, som i H5Ht, bekräftar en turbo.

Till vilka Renault-dieslar passar GAN GT?

Dieslarna 1.5 dCi K9K, 1.6 dCi R9M och 2.0 dCi M9R är turbodieslar, och GAN GT passar dem; varje effektnivå anges separat. Mégane 4 har till exempel 1.5 dCi på 90 och 110 hk.

Ska jag välja trimbox eller ECU-omprogrammering till min Renault med TCe eller dCi?

En ECU-omprogrammering skriver om fabriksprogramvaran, medan GAN-modulen kopplas in mellan motorns sensorer och styrenheten och justerar deras signaler. Fabriksprogramvaran, kontrollsummorna och flashräknaren förblir orörda, och motorns skyddsfunktioner från fabriken förblir aktiva. Bilens fabriksgaranti behålls: styrenhetens programvara ändras aldrig, och modulen kan tas bort när som helst.

Påverkar GAN-modulen garantin på min Renault?

Nej. Modulen ändrar inte ECU:ns programvara och kan när som helst tas bort på några minuter utan elektroniska eller mekaniska spår, så bilens fabriksgaranti behålls. Vi ger också en motorgaranti: 2 år med GAN GT, 1 år med GAN GTL.

Ska jag välja en trimbox eller en ECU-omprogrammering?

En ECU-omprogrammering ändrar kartorna i styrenheten permanent och lämnar spår i styrenhetens flashräknare. GAN-tuningmodulen justerar i stället sensorsignalerna: ECU:n förblir i fabriksskick och du kan återställa bilen till originalutförande på några minuter.

Om Renault-motorerna

Chiptuning Renault: det här bör du veta om motorerna

Motoroptimering Renault: Mégane R.S. och turbokoden

Mégane R.S., den heta versionen från Renault Sport, är den tydligaste guiden till motoroptimering av Renault med en trimbox, alltså en tuningmodul. Det började med 2,0-liters turbomotorn F4Rt, på 225 till 265 hk, i Mégane 2 och 3. Sedan januari 2018 använder Mégane 4 R.S. motorn 1.8 TCe på 280 till 300 hk, och 2021 ersattes namnet Renault Sport av Alpine.

Motorn 1.8 har koden M5Pt. Vid motoroptimering av en Renault ska du leta efter ett litet t i slutet av motorkoden: F4Rt, H5Ht och M5Pt markerar alla en turboversion.

Läs motorbeteckningen: TCe, SCe och dCi

Motoroptimering av Renault-motorer börjar med beteckningen, och siffran i namnet är effekten i hk. TCe är en turbobensinmotor, till exempel 1.2 TCe H5Ft, 1.4 TCe H4Jt, 1.3 TCe H5Ht och 2.0 TCe F4Rt. SCe är en bensinmotor utan turbo (sugmotor), till exempel 1.0 och 1.6 SCe H4M.

dCi är en turbodiesel med common rail: 1.5 K9K, 1.6 R9M och 2.0 M9R, och Blue dCi lägger till AdBlue från 2018. En motorkod hos Renault är en bokstav för familjen plus ett index, till exempel K4M, K7M, F4R, H4M, K9K och H5Ht. Tuningmodulen GAN GT passar de flesta turbomotorer och ger upp till 30% mer effekt; GAN GA+ passar SCe-motorerna och ger upp till 12%. I båda fallen är det din exakta motor i sortimentet som avgör vilken modul som passar.

Läs merVisa mindre

Motorer som delas med Nissan och Mercedes

Renault delar motorer med Nissan: H4M är Nissan HR16DE, M4R är MR20DE och H5Ft är HR12DDT. Dieslarna K9K, R9M och M9R monterades också i Nissan Qashqai, X-Trail och Juke. Motorn 1.3 TCe H5Ht utvecklades tillsammans med Daimler och används av Mercedes som M282; dieseln K9K sattes in i Mercedes som OM607 och OM608.

Mégane-motorer i sortimentet

För Mégane 3 passar GAN GT motorn 2.0 TCe på 190, 220, 250 och 265 hk. GAN GT passar också dieslarna dCi i Mégane 3, från 1.5 på 86 hk till 2.0 på 163 hk. Mégane 4 har 1.6 dCi på 130 och 165 hk, och Mégane 2 har 2.0 dCi på 150 och 173 hk. Beteckningen dCi täcker allt från 1.5 till 2.3, så det är motorkoden som avgör vilken version du behöver.

Vilka Renault-modeller finns i katalogen

Katalogen omfattar 30 modeller från Renault. Flest motorer finns för Megane (62), Clio (40) och Scenic (39). Störst ökning bland modellerna har Megane: upp till +71 hk.

Sugmotorer från Renault

För 134 sugmotorer från Renault finns GAN GA+: upp till 12% mer effekt och upp till 15% lägre bränsleförbrukning i ECO-läge. Du kan montera den själv, i de flesta fall på under 15 minuter.

Så hittar du din Renault-motor

Välj din modell i listan ovan, sedan generation efter årsmodell och chassikod, och motor efter effekten i registreringsbeviset. På motorns sida ser du exakt ökning och priset på tuningmodulen.

2 års motorgaranti
gäller motorn, inte bara modulen
50 dagars testperiod
ingen skillnad? Pengarna tillbaka, exklusive leveranskostnader
Styrning via appen
SPORT / ECO / STOCK
Tas bort på några minuter
ECU:ns originalprogramvara oförändrad, inga elektroniska eller mekaniska spår
Redo att gå vidare?

Välj motor för din Renault

Välj motor och se effektökningen
Kontakta oss via WhatsApp