Motoroptimering Chevrolet Captiva
13 motorer · +16 till +52 hk
Chevrolet Captiva: 13 motorer — 8 bensinmotorer och 5 dieselmotorer. Ökningen ligger mellan +16 och +52 hk, med upp till 105 Nm mer vridmoment. GAN GTL från 219 EUR, GAN GT från 329 EUR. GAN GA+ från 189 EUR.
Alla motorer i Chevrolet Captiva: exakt ökning
Originaleffekt, effekt med GAN, ökning och pris för varje modul. Diesel- och bensinmotorer listas separat.
| Motor | Original → med GAN | Ökning | Tuningmoduler och priser | |
|---|---|---|---|---|
| Diesel · 5 motorer | ||||
| 2.2 D184 hk / 400 Nm | +52 hk+105 Nm |
GTL — 249 EUR · 228 hk GT — 399 EUR · 236 hk |
Välj → | |
| 2.2 D163 hk / 350 Nm | +47 hk+95 Nm |
GTL — 249 EUR · 203 hk GT — 399 EUR · 210 hk |
Välj → | |
| 2.0 VCDI150 hk / 320 Nm | +43 hk+89 Nm |
GTL — 249 EUR · 187 hk GT — 399 EUR · 193 hk |
Välj → | |
| 2.0 VCDI126 hk / 295 Nm | +38 hk+84 Nm |
GTL — 219 EUR · 158 hk GT — 329 EUR · 164 hk |
Välj → | |
| 2.0 VCDI163 hk / 360 Nm | +34 hk+76 Nm |
GTL — 249 EUR · 192 hk GT — 399 EUR · 197 hk |
Välj → | |
| Bensin · 8 motorer | ||||
| 3.0i249 hk / 288 Nm | +30 hk+35 Nm |
GA — 199 EUR · 279 hk GA+ — 199 EUR · 279 hk |
Välj → | |
| 3.2i230 hk / 297 Nm | +28 hk+36 Nm |
GA — 199 EUR · 258 hk GA+ — 199 EUR · 258 hk |
Välj → | |
| 3.0i258 hk / 288 Nm | +21 hk+23 Nm |
GA — 199 EUR · 279 hk GA+ — 199 EUR · 279 hk |
Välj → | |
| 3.0i264 hk / 300 Nm | +21 hk+24 Nm |
GA — 199 EUR · 285 hk GA+ — 199 EUR · 285 hk |
Välj → | |
| 3.6i257 hk / 336 Nm | +21 hk+27 Nm |
GA — 199 EUR · 278 hk GA+ — 199 EUR · 278 hk |
Välj → | |
| 2.4i167 hk / 225 Nm | +20 hk+27 Nm |
GA — 189 EUR · 187 hk GA+ — 189 EUR · 187 hk |
Välj → | |
| Sport 3.6i252 hk / 326 Nm | +20 hk+26 Nm |
GA — 199 EUR · 272 hk GA+ — 199 EUR · 272 hk |
Välj → | |
| 2.4i136 hk / 220 Nm | +16 hk+26 Nm |
GA — 189 EUR · 152 hk GA+ — 189 EUR · 152 hk |
Välj → | |
Varje motor har sin egen tuningmodul: GAN GT / GTL eller GAN GA / GA+. Priserna gäller per tuningmodul och inkluderar aktuell rabatt.
Osäker på vilken motor du har?
Beteckningen på bilen räcker inte: i den här generationen fanns samma motorbeteckning med olika effekt, var och en med sin egen kalibrering. Kontrollera effekten i registreringsbeviset och leta upp rätt rad.
Samma motorbeteckning, olika fabrikseffekt i den här generationen:
Chiptuning Chevrolet Captiva: vad som förändras
Tuningmodulen sitter mellan sensorerna och motorstyrenheten (ECU) och justerar deras signaler. Bilens fabriksgaranti behålls: ECU:ns programvara ändras aldrig och modulen kan när som helst tas bort på några minuter utan elektroniska eller mekaniska spår.
- Bluetoothlägesstyrning via smartphone
- 18 programfinjustering för din motor

- 15 minuterkopplas in i originalkontakterna
- IP67vatten- och dammskydd
- +52 hkstörst i den här generationen
2.2 D 184 hk → 236 hk. Övriga motorer får från +16 hk; se tabellen för varje motor.
- +105 Nmför dieselmotorer
Dieselmotorer får främst mer vridmoment: +76 till +105 Nm.
- upp till 12%med GAN GA+ på sugmotorer
För 8 sugmotorer: tuningmodulerna GAN GA / GAN GA+; se tabellen för värdet för varje motor.
- 50 dagartestperiod
Mer effekt eller pengarna tillbaka (exklusive leveranskostnader).
Det här utmärker Chevrolet Captiva
Motoroptimering Chevrolet Captiva: börja med 2.2 D på 184 hk
Den viktigaste dieseln i Captivas modellprogram är 2.2 D på 184 hk och ett vridmoment på 400 Nm med fyrhjulsdrift, som tillverkades från februari 2011 till september 2018. I Tyskland var cirka 62% av de registrerade Captiva dieselbilar. Motoroptimering av Chevrolet Captiva med en trimbox, alltså en tuningmodul, beror på motorgenerationen, eftersom faceliften i februari 2011 ändrade motorerna; GAN GT passar dieselmotorerna.
Dieseln 2.0 VCDI från VM Motori ersattes av 2.2 D, som har 163 hk och ett vridmoment på 350 Nm med tvåhjulsdrift, och 184 hk och 400 Nm med fyrhjulsdrift. Varje motorversion har sin egen effekt, så modulen måste väljas efter både årsmodell och effekt. Den tidigare motorn 2.0 VCDI har 126 hk och 150 hk i katalogen, och den lägre effekten erbjöds inte i Tyskland.
Bensinmotorerna
Bensinversionen av Captiva fanns med en 2.4, som först gav 136 hk och från 2011 gav 167 hk, samt med en V6: 3.2 på 230 hk, som senare ersattes av 3.0 på 258 hk. Motorn 3.2 V6 anges med 230 hk och ett vridmoment på 297 Nm, och 3.0 V6 med 258 hk och 288 Nm; GAN GA+ passar båda. Båda V6-motorerna fanns bara med fyrhjulsdrift.
De övriga V6-versionerna i katalogen, på 249 hk, 264 hk och 3,6 liter, hör till bilar som såldes utanför Europa. Captiva delar plattform med Opel Antara, men modulen väljs efter motor och effekt, inte efter plattform.
Chiptuning Chevrolet Captiva: vanliga frågor
Hur mycket mer effekt får en Captiva 2.2 D på 184 hk?
Med GAN GT ökar effekten hos dieseln på 184 hk och 400 Nm till 236 hk, och vridmomentet till 505 Nm. Alla dieselmotorer i den här modellen täcks av GAN GT, som ger upp till 30% mer effekt. Det här är de angivna värdena för den här motortypen, inte en effektmätning av din bil.
Hur vet jag om min Captiva 2.2 D har 163 hk eller 184 hk?
Hjuldriften och effekten skiljer dem åt: bilen på 163 hk har tvåhjulsdrift, bilen på 184 hk fyrhjulsdrift. GAN GT passar båda, liksom de tidigare bilarna med 2.0 VCDI.
Finns det en modul till Captiva med 2.4 eller V6-bensinmotor?
Ja, GAN GA+ passar motorerna 2.4 och V6 och ger upp till 12% mer effekt på sugmotorer.
Är en tuningmodul samma sak som Steg 1?
Inte riktigt. Steg 1 innebär oftast en ECU-omprogrammering utan att några delar byts ut. Tuningmodulen fungerar också utan att delar byts ut, men den ändrar inte ECU:ns mjukvara: den justerar sensorsignalerna, tas bort på några minuter utan elektroniska eller mekaniska spår och OFF-knappen i appen återställer fabriksinställningarna.