Motoroptimering Citroen C2
7 motorer · +7 till +33 hk
Citroen C2: 7 motorer — 5 bensinmotorer och 2 dieselmotorer. Ökningen ligger mellan +7 och +33 hk, med upp till 72 Nm mer vridmoment. GAN GTL från 219 EUR, GAN GT från 329 EUR. GAN GA+ från 189 EUR.
Alla motorer i Citroen C2: exakt ökning
Originaleffekt, effekt med GAN, ökning och pris för varje modul. Diesel- och bensinmotorer listas separat.
| Motor | Original → med GAN | Ökning | Tuningmoduler och priser | |
|---|---|---|---|---|
| Diesel · 2 motorer | ||||
| 1.6 HDI 110 FAP109 hk / 240 Nm | +33 hk+72 Nm |
GTL — 219 EUR · 137 hk GT — 329 EUR · 142 hk |
Välj → | |
| 1.4 HDI68 hk / 160 Nm | +20 hk+48 Nm |
GTL — 219 EUR · 85 hk GT — 329 EUR · 88 hk |
Välj → | |
| Bensin · 5 motorer | ||||
| 1.6i125 hk / 143 Nm | +15 hk+17 Nm |
GA — 189 EUR · 140 hk GA+ — 189 EUR · 140 hk |
Välj → | |
| 1.6i110 hk / 147 Nm | +13 hk+18 Nm |
GA — 189 EUR · 123 hk GA+ — 189 EUR · 123 hk |
Välj → | |
| 1.4i88 hk / 133 Nm | +11 hk+16 Nm |
GA — 189 EUR · 99 hk GA+ — 189 EUR · 99 hk |
Välj → | |
| 1.4i75 hk / 118 Nm | +9 hk+14 Nm |
GA — 189 EUR · 84 hk GA+ — 189 EUR · 84 hk |
Välj → | |
| 1.1i61 hk / 94 Nm | +7 hk+11 Nm |
GA — 189 EUR · 68 hk GA+ — 189 EUR · 68 hk |
Välj → | |
Varje motor har sin egen tuningmodul: GAN GT / GTL eller GAN GA / GA+. Priserna gäller per tuningmodul och inkluderar aktuell rabatt.
Osäker på vilken motor du har?
Beteckningen på bilen räcker inte: i den här generationen fanns samma motorbeteckning med olika effekt, var och en med sin egen kalibrering. Kontrollera effekten i registreringsbeviset och leta upp rätt rad.
Samma motorbeteckning, olika fabrikseffekt i den här generationen:
Chiptuning Citroen C2: vad som förändras
Tuningmodulen sitter mellan sensorerna och motorstyrenheten (ECU) och justerar deras signaler. Bilens fabriksgaranti behålls: ECU:ns programvara ändras aldrig och modulen kan när som helst tas bort på några minuter utan elektroniska eller mekaniska spår.
- Bluetoothlägesstyrning via smartphone
- 18 programfinjustering för din motor

- 15 minuterkopplas in i originalkontakterna
- IP67vatten- och dammskydd
- +33 hkstörst i den här generationen
1.6 HDI 110 FAP 109 hk → 142 hk. Övriga motorer får från +7 hk; se tabellen för varje motor.
- +72 Nmför dieselmotorer
Dieselmotorer får främst mer vridmoment: +48 till +72 Nm.
- upp till 12%med GAN GA+ på sugmotorer
För 5 sugmotorer: tuningmodulerna GAN GA / GAN GA+; se tabellen för värdet för varje motor.
- 50 dagartestperiod
Mer effekt eller pengarna tillbaka (exklusive leveranskostnader).
Det här utmärker Citroen C2
Motoroptimering Citroen C2: VTR och VTS delar motorfamilj
C2 fanns i olika versioner med egna namn, men en trimbox, alltså en tuningmodul, väljs efter motorn bakom beteckningen: VTR, VTS eller någon av dieslarna. Både VTR och VTS har en 1.6 16V ur TU5-familjen, med koderna TU5JP4 och TU5JP4S. VTS (december 2004 till november 2009) är den starkare av de två; VTR såldes från september 2003 till juni 2006.
Tuningmodulen GAN GA+ passar båda, liksom de små bensinmotorerna 1.1 och 1.4. De två dieslarna, 1.4 HDi 68 och 1.6 HDi 110 FAP, är turbomotorer, och GAN GT passar dem. Motorn 1.6 HDi 110 FAP monterades bara i VTS, från september 2006.
Vad Citroen C2-ägare säger om GAN
Mer vridmoment, ca 0,5 l lägre förbrukning, klart bättre gasrespons, klart bättre acceleration, snabb installation Enkel montering, appen krånglar lite då och då
Chiptuning Citroen C2: vanliga frågor
Vad ger GAN GA+ en Citroen C2 VTS och VTR?
Med GAN GA+ får VTS 140 hk och ett vridmoment på 160 Nm, och VTR 123 hk och 165 Nm. Det här är de angivna värdena för den här motortypen, inte en effektmätning av din bil. På de här bensinmotorerna ger den upp till 12% mer effekt.
Vilken GAN-modul passar för chiptuning av en Citroen C2 1.4 HDi?
GAN GT passar motorn 1.4 HDi 68 och ger upp till 30% mer effekt på turbomotorer. Den anges med 88 hk och ett vridmoment på 208 Nm, med utgångsvärdet 160 Nm för bilar tillverkade från 2008; tidigare bilar med 1.4 HDi har 150 Nm. Modulen ändrar inte växellådans programvara, så växellådan SensoDrive förblir som den är.
Är en tuningmodul samma sak som Steg 1?
Inte riktigt. Steg 1 innebär oftast en ECU-omprogrammering utan att några delar byts ut. Tuningmodulen fungerar också utan att delar byts ut, men den ändrar inte ECU:ns mjukvara: den justerar sensorsignalerna, tas bort på några minuter utan elektroniska eller mekaniska spår och OFF-knappen i appen återställer fabriksinställningarna.