Motoroptimering Isuzu D-Max
6 motorer · +9 till +50 hk
Isuzu D-Max: 6 motorer — 2 bensinmotorer och 4 dieselmotorer. Ökningen ligger mellan +9 och +50 hk, med upp till 105 Nm mer vridmoment. GAN GTL från 219 EUR, GAN GT från 329 EUR. GAN GA+ från 189 EUR.
Alla motorer i Isuzu D-Max: exakt ökning
Originaleffekt, effekt med GAN, ökning och pris för varje modul. Diesel- och bensinmotorer listas separat.
| Motor | Original → med GAN | Ökning | Tuningmoduler och priser | |
|---|---|---|---|---|
| Diesel · 4 motorer | ||||
| 3.0 DI-D177 hk / 380 Nm | +50 hk+101 Nm |
GTL — 249 EUR · 220 hk GT — 399 EUR · 227 hk |
Välj → | |
| 3.0 DI-D163 hk / 360 Nm | +47 hk+105 Nm |
GTL — 249 EUR · 203 hk GT — 399 EUR · 210 hk |
Välj → | |
| 3.0 DI-D145 hk / 294 Nm | +42 hk+84 Nm |
GTL — 219 EUR · 181 hk GT — 329 EUR · 187 hk |
Välj → | |
| 2.5 DI-D136 hk / 280 Nm | +40 hk+81 Nm |
GTL — 219 EUR · 170 hk GT — 329 EUR · 176 hk |
Välj → | |
| Bensin · 2 motorer | ||||
| 2.5 Ddi163 hk / 400 Nm | +34 hk+84 Nm |
GTL — 249 EUR · 192 hk GT — 399 EUR · 197 hk |
Välj → | |
| 2.5 Ddi ->200678 hk / 176 Nm | +9 hk+21 Nm |
GA — 189 EUR · 87 hk GA+ — 189 EUR · 87 hk |
Välj → | |
Varje motor har sin egen tuningmodul: GAN GT / GTL eller GAN GA / GA+. Priserna gäller per tuningmodul och inkluderar aktuell rabatt.
Osäker på vilken motor du har?
Beteckningen på bilen räcker inte: i den här generationen fanns samma motorbeteckning med olika effekt, var och en med sin egen kalibrering. Kontrollera effekten i registreringsbeviset och leta upp rätt rad.
Samma motorbeteckning, olika fabrikseffekt i den här generationen:
Chiptuning Isuzu D-Max: vad som förändras
Tuningmodulen sitter mellan sensorerna och motorstyrenheten (ECU) och justerar deras signaler. Bilens fabriksgaranti behålls: ECU:ns programvara ändras aldrig och modulen kan när som helst tas bort på några minuter utan elektroniska eller mekaniska spår.
- Bluetoothlägesstyrning via smartphone
- 18 programfinjustering för din motor

- 15 minuterkopplas in i originalkontakterna
- IP67vatten- och dammskydd
- +50 hkstörst i den här generationen
3.0 DI-D 177 hk → 227 hk. Övriga motorer får från +9 hk; se tabellen för varje motor.
- +105 Nmför dieselmotorer
Dieselmotorer får främst mer vridmoment: +81 till +105 Nm.
- upp till 12%med GAN GA+ på sugmotorer
För 1 sugmotor: tuningmodulerna GAN GA / GAN GA+; se tabellen för värdet för varje motor.
- 50 dagartestperiod
Mer effekt eller pengarna tillbaka (exklusive leveranskostnader).
Det här utmärker Isuzu D-Max
Motoroptimering Isuzu D-Max: kontrollera först årsmodellen
Din D-Max-motor beror på årsmodellen: den första generationen, som såldes som Rodeo till 2012, hade en 2.5 eller en 3.0 turbodiesel. Det är där motoroptimering av Isuzu D-Max med en trimbox, alltså en tuningmodul, börjar: efter faceliften 2006 hade det europeiska modellprogrammet en 2.5 på 136 hk och en 3.0 på 163 hk. Motorn 2.5 i bilarna från 2003–2006 finns i katalogen som 2.5 Ddi ->2006 med 78 hk och ett vridmoment på 176 Nm, och tuningmodulen GAN GA+ passar den; 3.0 från samma år finns inte i katalogen.
D-Max 2, som såldes från juni 2012, hade en enda motor: 2.5 twinturbo med 163 hk och ett vridmoment på 400 Nm. GAN GT passar alla tre motorerna. År 2017 ersatte en 1.9 Ddi på 164 hk motorn 2.5, och den tredje generationen, i Europa sedan 2020, använder också en 1.9.
Chiptuning Isuzu D-Max: vanliga frågor
Hur mycket mer effekt får en Isuzu D-Max med 2.5 twinturbo på 163 hk?
Med GAN GT ökar D-Max 2 med 2.5 från 163 hk och ett vridmoment på 400 Nm till 197 hk och 484 Nm. Det här är de angivna värdena för den här motortypen, inte en effektmätning av din bil.
Finns 1.9 Ddi från 2017 för chiptuning av Isuzu D-Max?
Motorn 1.9 Ddi på 164 hk och ett vridmoment på 360 Nm, i den faceliftade D-Max 2 och i den tredje generationen, finns inte i katalogen.
Ska jag välja ECU-omprogrammering eller trimbox till min Isuzu D-Max?
En ECU-omprogrammering ändrar själva fabriksprogramvaran, medan GAN-modulen kopplas in mellan motorns sensorer och styrenheten och lämnar programvaran orörd. Bilens fabriksgaranti behålls: styrenhetens programvara ändras aldrig, och modulen kan tas bort när som helst.
Är en tuningmodul samma sak som Steg 1?
Inte riktigt. Steg 1 innebär oftast en ECU-omprogrammering utan att några delar byts ut. Tuningmodulen fungerar också utan att delar byts ut, men den ändrar inte ECU:ns mjukvara: den justerar sensorsignalerna, tas bort på några minuter utan elektroniska eller mekaniska spår och OFF-knappen i appen återställer fabriksinställningarna.