Motoroptimering Renault Captur
6 motorer · +14 till +34 hk
Renault Captur: 6 motorer — 4 bensinmotorer och 2 dieselmotorer. Ökningen ligger mellan +14 och +34 hk, med upp till 72 Nm mer vridmoment. GAN GTL från 219 EUR, GAN GT från 329 EUR. GAN GA+ från 189 EUR.
Alla motorer i Renault Captur: exakt ökning
Originaleffekt, effekt med GAN, ökning och pris för varje modul. Diesel- och bensinmotorer listas separat.
| Motor | Original → med GAN | Ökning | Tuningmoduler och priser | |
|---|---|---|---|---|
| Diesel · 2 motorer | ||||
| 1.5 dCi 110110 hk / 260 Nm | +33 hk+72 Nm |
GTL — 219 EUR · 138 hk GT — 329 EUR · 143 hk |
Välj → | |
| 1.5 dCi 9090 hk / 220 Nm | +27 hk+60 Nm |
GTL — 219 EUR · 113 hk GT — 329 EUR · 117 hk |
Välj → | |
| Bensin · 4 motorer | ||||
| 1.2T eTHP116 hk / 190 Nm | +34 hk+55 Nm |
GTL — 219 EUR · 145 hk GT — 329 EUR · 150 hk |
Välj → | |
| 1.3T154 hk / 270 Nm | +32 hk+57 Nm |
GTL — 249 EUR · 182 hk GT — 399 EUR · 186 hk |
Välj → | |
| 2.0i143 hk / 195 Nm | +17 hk+23 Nm |
GA — 189 EUR · 160 hk GA+ — 189 EUR · 160 hk |
Välj → | |
| 1.6i114 hk / 156 Nm | +14 hk+19 Nm |
GA — 189 EUR · 128 hk GA+ — 189 EUR · 128 hk |
Välj → | |
Varje motor har sin egen tuningmodul: GAN GT / GTL eller GAN GA / GA+. Priserna gäller per tuningmodul och inkluderar aktuell rabatt.
Osäker på vilken motor du har?
Hitta din motor via effekten i registreringsbeviset: varje version har sin egen kalibrering av modulen.
Chiptuning Renault Captur: vad som förändras
Tuningmodulen sitter mellan sensorerna och motorstyrenheten (ECU) och justerar deras signaler. Bilens fabriksgaranti behålls: ECU:ns programvara ändras aldrig och modulen kan när som helst tas bort på några minuter utan elektroniska eller mekaniska spår.
- Bluetoothlägesstyrning via smartphone
- 18 programfinjustering för din motor

- 15 minuterkopplas in i originalkontakterna
- IP67vatten- och dammskydd
- +34 hkstörst i den här generationen
1.2T eTHP 116 hk → 150 hk. Övriga motorer får från +14 hk; se tabellen för varje motor.
- +72 Nmför dieselmotorer
Dieselmotorer får främst mer vridmoment: +60 till +72 Nm.
- upp till 12%med GAN GA+ på sugmotorer
För 2 sugmotorer: tuningmodulerna GAN GA / GAN GA+; se tabellen för värdet för varje motor.
- 50 dagartestperiod
Mer effekt eller pengarna tillbaka (exklusive leveranskostnader).
Det här utmärker Renault Captur
Motoroptimering Renault Captur: 0.9 TCe, TCe 120 och TCe 150 är tre olika motorer
Tre cylindrar, 898 cc och 90 hk: det är 0.9 TCe. Vid motoroptimering av Renault Captur med en trimbox, alltså en tuningmodul, gäller det först att skilja de tre bensinmotorerna i Captur 1 åt. TCe 120 är en fyrcylindrig 1,2-litersmotor (H5Ft), och TCe 150 är en 1,3-litersmotor (H5Ht) som fanns med 150 hk från 2018. Motorn 1.2 TCe finns som 1.2T eTHP i sortimentet, och tuningmodulen GAN GT passar den.
En TCe 130 med 1,3 liter kom till utbudet 2018–2019. Dieslarna är 1.5 dCi 90 med 90 hk och ett vridmoment på 220 Nm samt dCi 110 med 110 hk och 260 Nm från 2015. Captur 1 (J87) kom ut på marknaden 2013, fick en facelift 2017 och tillverkades till 2019.
Captur 2 från 2019
Captur 2 kom 2019 och fick en facelift 2024. Bensinmotorerna sträcker sig från 1.0 TCe med 91 eller 100 hk till 1.3 TCe med högst 160 hk. Motorn 1.3 TCe 155, som fanns 2020–2022, har ett vridmoment på 270 Nm, och GAN GT passar den. Dieselmotorn i Captur 2 är 1.5 Blue dCi på 115 hk, som erbjöds 2020.
Motorn 1.5 Blue dCi 115 finns inte separat för Captur: samma motor finns som dCi 115 i Renault Mégane 4. Motorn 1.0 TCe, mildhybriderna och E-Tech-hybriderna finns inte i sortimentet. Modulen justerar endast förbränningsmotorns sensorsignaler. GAN GT passar alla TCe- och dCi-motorer i Captur.
Chiptuning Renault Captur: vanliga frågor
Täcks 0.9 TCe vid chiptuning av Renault Captur?
Motorn 0.9 TCe finns inte separat för Captur: samma motor finns som 0.9T i Smart ForFour. Motorerna 0.9 TCe och TCe 120 är olika motorer, med tre respektive fyra cylindrar, så det som gäller för 1.2 TCe gäller inte för den.
Vad ger GAN GT en Captur med 1.5 dCi på 90 eller 110 hk?
Versionen dCi 90 med 220 Nm får 117 hk och ett vridmoment på 280 Nm, och dCi 110 med 260 Nm får 143 hk och 332 Nm. På en turbodiesel ger GAN GT-serien upp till 30% mer effekt. Det här är de angivna värdena för den här motortypen, inte en effektmätning av din bil.
Ska jag välja trimbox eller ECU-omprogrammering till min Captur dCi?
Modulen kopplas in mellan motorns sensorer och motorstyrenheten (ECU), så att styrenheten får justerade signaler. En omprogrammering skriver om programvaran, medan modulen lämnar fabriksprogramvaran, kontrollsummorna och flashräknaren som de är. När modulen har tagits bort finns inga spår kvar: ingenting skrivs till styrenheten.
Är en tuningmodul samma sak som Steg 1?
Inte riktigt. Steg 1 innebär oftast en ECU-omprogrammering utan att några delar byts ut. Tuningmodulen fungerar också utan att delar byts ut, men den ändrar inte ECU:ns mjukvara: den justerar sensorsignalerna, tas bort på några minuter utan elektroniska eller mekaniska spår och OFF-knappen i appen återställer fabriksinställningarna.