Tuning B58 a B48: co Supra od Toyoty dokazuje o rezervách motorů BMW

Úprava motorů B58 a B48 v reálných číslech: co Stage 1 přidá 330i nebo 540i, proč slabší motory BMW získají víc a co zkontrolovat před úpravou.

10 min čteníGAN Tuning Team
V tomto článku

Stručně: čtyřválec BMW B48 i řadový šestiválec B58 dobře reagují na umírněnou úpravu Stage 1. V našem katalogu to znamená 258 → 302 k u 330i a 340 → 416 k u 540i. (Jde o evropské metrické hodnoty; majitelé v USA znají tytéž vozy s výkonem 255 a 335 hp podle americké normy.) Důležitější než samotná čísla je zákonitost za nimi: čím vyšší je tovární výkon, tím méně nevyužité rezervy zbývá.

Nejlepší reklamu dostal motor B58 od Toyoty

Nejsilnější doporučení pro motor BMW nepřišlo od BMW. Přišlo od Toyoty, která řadový šestiválec B58 vložila do GR Supra téměř beze změn. Ano, Supra byla společným projektem s BMW. Toyota přesto musela motor schválit a pak na něj dát vlastní logo a vlastní záruku. Jde o firmu, jejíž celá pověst stojí na spolehlivosti. Vzala cizí motor a skoro ho nezměnila.

Co se stalo potom, vypovídá ještě víc. Supra startovala s výkonem 335 k. Pro rok 2021 ji Toyota posílila na 382 k a 499 Nm – tedy na stejných 382 k, které BMW uvádí pro M340i. Tato verze B58 se navíc dostala do žebříčku 2020 Wards 10 Best Engines. Podle tiskové zprávy samotné Toyoty za navýšením stojí nové výfukové svody a upravené písty. Architektura motoru se nezměnila. Ze tak malých změn 47 k nezískáte, pokud rezerva nebyla k dispozici už předtím.

Několik inženýrů z našeho týmu tyto motory dříve samo přeprogramovávalo, než začali stavět moduly. Supru dodnes zmiňují v chatech podpory, protože odpovídá na první otázku majitele BMW dřív, než ji položí: ano, moderní motory BMW mají co nabídnout. Skutečná otázka zní, jak to z nich dostat. Rezerva je značná, ale není nekonečná.

Úprava B48: nejrozšířenější motor a nejpředvídatelnější

Dvoulitrový B48 je objemový přeplňovaný motor BMW. V USA ho najdete v modelech 230i, 330i, 430i a 530i, v X1 až X4 a ve většině nabídky MINI. U mnoha amerických aut je kód motoru B46. Jde o stejný motor ve specifikaci SULEV s přísnějšími emisními limity a stejným výkonem.

Naši kalibrační inženýři říkají motoru B48 poctivý dříč, protože reaguje předvídatelně. Nejčistším příkladem tohoto vzorce je vůz, který BMW v USA neprodává – evropské BMW 320i G20. V našem katalogu modul GAN GT zvyšuje výkon 320i ze 184 na 223 k a kroutící moment z 300 na 363 Nm. U 330i zvyšuje výkon z 258 na 302 k a kroutící moment ze 400 na 468 Nm. Náš katalog používá evropské metrické hodnoty: 330i s 258 k je vůz, kterému BMW USA uvádí 255 k a 400 Nm.

Teď se podívejte na procenta. 320i získá asi 21 %. 330i získá asi 17 %. Stejná rodina motorů, stejný modul, a víc získá vůz s nižším výkonem.

To není náhoda. BMW drží slabší verze motoru B48 zpátky hlavně softwarem. Rodina dvoulitrových motorů sahá od necelých 190 k v MINI Cooper S až po něco přes 300 k v John Cooper Works GP. Pro GP dostal motor zesílenou klikovou hřídel, speciální písty a nové turbodmychadlo. Slabší verze nic z toho nikdy nepotřebovaly, protože pracují hluboko pod hranicí, kterou hardware snese. Právě v tomto rozdílu je prostor pro tuning Stage 1. Tovární logiku jsme podrobně rozebrali v článku Proč chiptuning funguje: pravda o továrním „přiškrcení“ motorů.

Tuning B58: řadový šestiválec, kvůli kterému sem všichni přišli

Třílitrový B58 je jedním z nejlepších přeplňovaných motorů své generace a příběh Supry je toho důkazem. U 540i ho náš modul GAN GT posune z 340 na 416 k a z 450 na 550 Nm. Američtí majitelé toto auto znají jako G30 540i s výkonem 335 k. Nárůst činí zhruba 22 % a spolehlivost při každodenní jízdě se při správně provedeném tuningu nemění.

Zde také zmiňujeme pravidlo, kterému tým říká zákon klesající rezervy: čím vyšší je tovární výkon motoru, tím menší nevyužitou rezervu v něm BMW v softwaru ponechalo. Nejvýkonnější varianty B58 jí mají méně než základní a motory BMW M ještě méně. Když se u nich honíte za vysokým procentem, už neutrácíte softwarovou rezervu. Utrácíte životnost.

Vyšší číslo se dá dosáhnout téměř vždy. Co pak z motoru zbude, je jiná otázka. Proto mají sestavy B58 s 500 a 600 k, které vidíte na internetu, downpipe, směsi s etanolem, výkonnější palivová čerpadla a někdy i upravenou převodovku. Každá z těchto věcí je férový obchod, pokud jste si ji zvolili vědomě. Nic z toho ale není Stage 1.

Náš postoj se léta nemění. Pokud vám prodejce slibuje u motoru M stejné procentní navýšení jako u základního čtyřválce, prodává číslo, ne péči o váš motor.

Modul, nebo přepis softwaru: otázka, kterou si američtí majitelé skutečně kladou

Když v USA hledáte tuning motoru B58, narazíte většinou na flashovací platformy ovládané aplikací, jako jsou bootmod3 a MHD, a na přídavné jednotky typu JB4. Řekněme si tedy na rovinu, kam externí modul zapadá.

Přepis softwaru přepíše kalibraci v DME, jak BMW říká řídící jednotce motoru. S dobrým tunerem a podpůrnými díly přinese vyšší špičkový výkon než jakýkoli modul. Pokud plánujete kompletní přestavbu s úpravami hardwaru, je přepis softwaru správný nástroj.

Modul funguje jinak. Ten náš je přídavný modul v širším smyslu, stejná produktová kategorie jako JB4: sedí mezi senzory a řídící jednotkou a nikdy nic nezapisuje do její paměti. Tovární software zůstává přesně takový, jak ho BMW dodalo. Regulace klepání, tepelná ochrana a další strategie, které inženýři BMW roky ladili, zůstávají aktivní a velení má dál sériová řídící jednotka.

U vozu na leasing nebo v záruce je to rozhodující. Náš modul GAN GT se před návštěvou servisu odpojí zhruba za minutu. Do řídící jednotky nic nezapsal, a jakmile je odpojený, na autě nic nezůstane: žádná mechanická ani elektronická stopa. Přepis softwaru je jiný příběh – podrobně jsme ho rozebrali v článku Ruší přeprogramování řídící jednotky záruku? Co po přepisu skutečně zůstane.

Co zkontrolovat před úpravou

Modul nainstalujete na příjezdové cestě za 10 až 15 minut. Nejdřív ale každého zákazníka žádáme o něco, co na dálku udělat nemůžeme: diagnostiku v servisu, kterému důvěřujete. Nejde o přehnanou opatrnost. Jeden z našich techniků podpory to říká takto: „Úprava zesílí všechno, co v motoru je. Včetně toho, o čem nevíte.“

Minimální kontrolní seznam:

  • Chladicí soustava. Přeplňované motory BMW chladicí soustavu hodně namáhají a pomalé úniky, kterých si nikdo nevšimne, jsou klasickou závadou.
  • Stav turbodmychadla. Vůle hřídele i olej v sacím traktu se při vyšším plnicím tlaku zhoršují.
  • Žádné uložené chybové kódy motoru. Než motor více zatížíte, opravte to, co vůz už hlásí.
  • Kvalita paliva. Tankujte minimálně palivo s oktanovým číslem 91, a 93, pokud jezdíte ostře nebo žijete v teplém klimatu. Americký prémiový benzín má u stojanu 91 až 94. Umírněná kalibrace nepracuje na hraně rezervy proti klepání, ale chemii paliva zrušit nedokáže.

Půlhodinová diagnostika je levná. Tuning navrch závady, o které jste nevěděli, levný není.

Převodovky: většinou dobré zprávy

Majitelé BMW mají s převodovkami štěstí. Automat ZF 8HP v modelech BMW s pohonem zadních kol, včetně xDrive, patří k nejodolnějším převodovkám na trhu. ZF tuto řadu konstruuje pro kroutící moment 220 až 1 000 Nm. Verze ve vašem voze leží někde uvnitř tohoto rozsahu, ne na jeho horní hranici, ale 8HP má dlouhou historii bezproblémového soužití s kroutícím momentem úpravy Stage 1 v běžném provozu.

Víc péče vyžadují modely založené na předním pohonu: X1, X2, řada 2 Gran Coupe a vozy MINI. Podle ročníku používají osmistupňový automat Aisin nebo sedmistupňovou DCT a obě převodovky mají menší rezervu než ZF. U těchto vozů není umírněná úprava volitelná.

Emise a legálnost: nejdřív si ověřte předpisy ve svém státě

Modul pracující na úrovni snímačů ponechává veškerý emisní hardware na místě a nikdy bychom netvrdili opak. Podle amerického zákona Clean Air Act jsou zásahy do emisních systémů nezákonné a neprodáváme nic, co by bylo určené k jejich obcházení.

Pravidla jednotlivých států jdou ještě dál. V Kalifornii potřebuje neoriginální díl, který může ovlivnit emise, CARB Executive Order, aby byl legální pro provoz na silnici. Moduly GAN jej nemají. Pokud žijete v Kalifornii nebo v jiném státě, který se řídí pravidly CARB, ověřte si před objednávkou místní požadavky. Raději přijdeme o prodej, než abyste to zjistili až při emisní kontrole.

Mimo USA? BMW přestalo v USA prodávat dieselové motory po modelovém roce 2018, jinde je ale dvoulitrový B47 oblíbeným motorem pro úpravy. Hlavním přínosem je kroutící moment v nízkých otáčkách a platí stejné emisní pravidlo: úprava motoru a odstranění emisních systémů jsou dvě různé věci. DPF a EGR zůstávají ve voze.

Jak přistupujeme k motorům BMW

Modul GAN GT stavíme pro přeplňované motory BMW, benzinové i naftové. Přidá až 30 % výkonu a kroutícího momentu – podle toho, kolik rezervy vaše verze motoru ještě má. Připojuje se ke snímačům za 10 až 15 minut a ovládáte ho z telefonu. Nemění tovární software a odpojí se zhruba za minutu.

K modulu GAN GT dostanete dvě samostatné záruky: 5letou záruku na samotné zařízení a 2letou záruku na motor do 5 000 € (pro vozy registrované v Německu). Navíc máte 50 dní na to, abyste s ním jezdili a případně ho vrátili, pokud vás nepřesvědčí.

Chcete-li prověřit svůj konkrétní motor, ať už B48, B46 nebo B58, najděte svůj vůz v katalogu: Vyberte svůj vůz. Objednávka zabere pár minut a jednotlivé kroky najdete zde: Jak objednat.

Tři mýty o tuningu BMW

„Moderní BMW je už z výroby vytěžené na maximum.“ Platí to jen pro vozy M a nejvyšší verze. Běžné modely jsou přibrzděné softwarem. BMW tuto rezervu vestavělo záměrně – a právě tu rezervu tuning uvolní.

„Úprava motor B58 zabije.“ Motor neopotřebovává navýšení, ale metoda: agresivní mapy s vypnutými ochranami. Úprava, která zůstává v rezervě motoru a při které regulace klepání dál funguje, je zatížení, na které byl motor navržen. Supra je dalším důkazem.

„Automat to nevydrží.“ ZF 8HP má za sebou roky vozů se Stage 1. Úpravu s rezervou potřebují automaty Aisin a DCT v modelech založených na předním pohonu.

Časté dotazy

Který motor BMW reaguje na tuning nejlépe?

Verze s nižším výkonem, protože mají v softwaru největší rezervu. V našem katalogu získá 320i se 184 k asi 21 %, zatímco 330i s 258 k postavené na stejném B48 asi 17 %.

Kolik výkonu přidá Stage 1 motoru B58?

U 540i (340 k, v USA uváděno 335 k) přidá náš modul GAN GT 76 k a 100 Nm – na 416 k a 550 Nm. Vyšší čísla jsou možná, ale vyžadují hardware: downpipe, úpravy palivového systému, často etanol.

Potřebuji po úpravě palivo s oktanovým číslem 93?

BMW tak jako tak předepisuje prémiové palivo. Minimálně 91 oktanů podle amerického značení. Při ostré jízdě nebo v letních vedrech 93.

Co se stane s mou tovární zárukou?

Přepis softwaru zanechá v řídící jednotce trvalý záznam a diagnostické systémy BMW ho zaznamenají. Externí modul do paměti řídící jednotky nic nezapisuje a odpojí se za minutu. A pamatujte, jak fungují spory o záruku: dealer nemůže záruku zrušit jen proto, že našel úpravu. Musí prokázat, že úprava způsobila konkrétní závadu.

Je tuningový modul v Kalifornii legální?

Kalifornie vyžaduje pro dodatečné díly, které mohou ovlivnit emise, nařízení CARB Executive Order a moduly GAN ho nemají. Před objednáním si ověřte předpisy svého státu.

Štítky:Chiptuning
GAN Tuning Team · 22. září 2026← Všechny články
Vyberte vozidlo a zjistěte navýšení výkonu
Kontaktujte nás přes WhatsApp