Motoroptimering Honda Accord VII (2002–2007)
6 motorer · +19 till +41 hk
Honda Accord VII: 6 motorer — 5 bensinmotorer och 1 dieselmotor. Ökningen ligger mellan +19 och +41 hk, med upp till 93 Nm mer vridmoment. GAN GTL från 219 EUR, GAN GT från 329 EUR. GAN GA+ från 189 EUR.
Alla motorer i Honda Accord VII: exakt ökning
Originaleffekt, effekt med GAN, ökning och pris för varje modul. Diesel- och bensinmotorer listas separat.
| Motor | Original → med GAN | Ökning | Tuningmoduler och priser | |
|---|---|---|---|---|
| Diesel · 1 motor | ||||
| 2.2 i-CTDi140 hk / 340 Nm | +41 hk+93 Nm |
GTL — 219 EUR · 175 hk GT — 329 EUR · 181 hk |
Välj → | |
| Bensin · 5 motorer | ||||
| 3.0i240 hk / 287 Nm | +29 hk+34 Nm |
GA — 199 EUR · 269 hk GA+ — 199 EUR · 269 hk |
Välj → | |
| 2.0i220 hk / 206 Nm | +26 hk+25 Nm |
GA — 199 EUR · 246 hk GA+ — 199 EUR · 246 hk |
Välj → | |
| 2.4i190 hk / 220 Nm | +23 hk+26 Nm |
GA — 189 EUR · 213 hk GA+ — 189 EUR · 213 hk |
Välj → | |
| 2.0i155 hk / 190 Nm | +19 hk+23 Nm |
GA — 189 EUR · 174 hk GA+ — 189 EUR · 174 hk |
Välj → | |
| 2.4i160 hk / 218 Nm | +19 hk+26 Nm |
GA — 189 EUR · 179 hk GA+ — 189 EUR · 179 hk |
Välj → | |
Varje motor har sin egen tuningmodul: GAN GT / GTL eller GAN GA / GA+. Priserna gäller per tuningmodul och inkluderar aktuell rabatt.
Osäker på vilken motor du har?
Beteckningen på bilen räcker inte: i den här generationen fanns samma motorbeteckning med olika effekt, var och en med sin egen kalibrering. Kontrollera effekten i registreringsbeviset och leta upp rätt rad.
Samma motorbeteckning, olika fabrikseffekt i den här generationen:
Chiptuning Honda Accord VII: vad som förändras
Tuningmodulen sitter mellan sensorerna och motorstyrenheten (ECU) och justerar deras signaler. Bilens fabriksgaranti behålls: ECU:ns programvara ändras aldrig och modulen kan när som helst tas bort på några minuter utan elektroniska eller mekaniska spår.
- Bluetoothlägesstyrning via smartphone
- 18 programfinjustering för din motor

- 15 minuterkopplas in i originalkontakterna
- IP67vatten- och dammskydd
- +41 hkstörst i den här generationen
2.2 i-CTDi 140 hk → 181 hk. Övriga motorer får från +19 hk; se tabellen för varje motor.
- +93 Nmför dieselmotorer
Dieselmotorer får främst mer vridmoment: +93 till +93 Nm.
- upp till 12%med GAN GA+ på sugmotorer
För 5 sugmotorer: tuningmodulerna GAN GA / GAN GA+; se tabellen för värdet för varje motor.
- 50 dagartestperiod
Mer effekt eller pengarna tillbaka (exklusive leveranskostnader).
Det här utmärker Honda Accord VII
Motoroptimering Honda Accord 7: den svagaste motorn ökar mest
Vilken Accord 7 ökar mest med en trimbox, alltså en tuningmodul – dieselmotorn eller bensinmotorn? Motoroptimering av Honda Accord 7 gynnar dieselmotorn, trots att den har lägst angiven effekt av de tre motorerna. Från 2002 till 2008 fanns Accord 7 som sedan (CL7, CL9 och CN1) och som Tourer-kombi (CM och CN); motorerna var en 2.0 i-VTEC med 155 hk, en 2.4 i-VTEC med 190 hk och en 2.2 i-CTDi-diesel med 140 hk.
Dieselmotorn var Hondas första egna diesel och en motor enbart för Europa. Den hade manuell femväxlad växellåda fram till 2006 och sexväxlad efter faceliften samma år. Tourer-kombin kom våren 2003 med samma motorer.
Så mycket ökar varje motor i Accord 7
Med tuningmodulen GAN GT ökar 2.2 i-CTDi med 41 hk och 93 Nm. Motorn 2.0 i-VTEC ökar med 19 hk och 23 Nm och 2.4 i-VTEC med 23 hk och 26 Nm, båda med GAN GA+. Dieselmotorn får alltså mer än dubbelt så mycket som 2.0-bensinmotorn, trots att den utgår från den lägre siffran.
Chiptuning Honda Accord VII: vanliga frågor
Hur mycket mer effekt ger motoroptimering av Accord 2.2 i-CTDi?
Från fabrik har dieselmotorn 140 hk och 340 Nm; med GAN GT ökar den till 181 hk och 433 Nm. Samma siffror gäller med både femväxlad och sexväxlad växellåda. Modulen ändrar inte växellådans programvara. Det här är de angivna värdena för den här motortypen, inte en effektmätning av din bil.
Vad tillför en trimbox på Accord 7 med 2.0 och 2.4 i-VTEC?
Båda är sugmotorer och fungerar med GAN GA+. GAN GA+ ger upp till 12% mer effekt, och båda ökningarna ligger nära den gränsen.
Skiljer sig motoroptimeringen av Honda Accord Tourer?
Nej, kombin har samma motorer som sedanen, så samma siffror gäller.
Är en tuningmodul samma sak som Steg 1?
Inte riktigt. Steg 1 innebär oftast en ECU-omprogrammering utan att några delar byts ut. Tuningmodulen fungerar också utan att delar byts ut, men den ändrar inte ECU:ns mjukvara: den justerar sensorsignalerna, tas bort på några minuter utan elektroniska eller mekaniska spår och OFF-knappen i appen återställer fabriksinställningarna.