Motoroptimering Opel Insignia
Upp till 30% mer effekt för din Opel Insignia
Opel Insignia finns i katalogen med 1 generation och 20 motorer. För 18 turbomotorer väljer du tuningmodulen GAN GT eller GAN GTL: GAN GT ger +33 till +55 hk (GAN GT från 329 EUR, GAN GTL från 219 EUR). För 2 sugmotorer väljer du GAN GA eller GAN GA+: GAN GA+ ger +14 till +17 hk (GAN GA+ från 189 EUR).
Vilken Opel Insignia har du?
Börja med årsmodell och chassikod. Inom en generation väljer du motor efter effekten i registreringsbeviset.
Chiptuning Opel Insignia: vad GAN-modulen gör och inte gör
Mer effekt och vridmoment utan ECU-omprogrammering och utan att några delar byts ut. Tuningmodulen justerar bara motorns sensorsignaler.
- Bluetoothlägesstyrning via smartphone
- 18 programfinjustering för din motor

- 15 minuterkopplas in i originalkontakterna
- IP67vatten- och dammskydd
- +55 hkmed GAN GT på turbomotorer
+33 till +55 hk för motorerna i Opel Insignia med GAN GT eller GAN GTL.
- +17 hkmed GAN GA+ på sugmotorer
Sugmotorer i Opel Insignia: +14 till +17 hk.
- GAN APPeffektstyrning via smartphone
Lägena SPORT, DYNAMIC, ECO och STOCK i GAN-appen.
- 50 dagartestperiod
Mer effekt eller pengarna tillbaka (exklusive leveranskostnader).
Chiptuning Opel Insignia: motorer och generationer
Motoroptimering Opel Insignia: tre fjärdedelar av bilarna är dieslar
Enligt KBA registrerades i Tyskland omkring 151 000 dieselbilar och 43 900 bensinbilar av Insignia A mellan 2008 och 2016. Det ger en dieselandel på ungefär 77 till 78%. Motoroptimering av Insignia med en trimbox, alltså en tuningmodul, utgår därför från 2.0 CDTI. Från 2008 fanns den med 110, 131 och 160 hk, från juni 2013 med 163 hk och från januari 2015 med 170 hk.
För chiptuning av Opel Insignia anpassas tuningmodulen GAN GT till var och en av de här effektnivåerna för sig. GAN GT passar också motorn 2.0 BiTurbo CDTI med 194 hk, liksom 1.6 CDTI med 136 hk, som fanns från juli 2015. Från juni 2013 såldes 2.0 CDTI dessutom med 120 hk och, som ecoFLEX, med 140 hk.
Bensinmotorer och OPC
Bensinturbomotorerna är 1.4 Turbo med 140 hk, 1.6 Turbo med 179 hk och 1.6 SIDI Turbo med 170 hk. Motorn 2.0 Turbo och 2.8 V6 Turbo med 260 hk är också bensinturbomotorer. GAN GT passar dem alla och även OPC med sin 2.8 V6 Turbo. GAN GA+ passar sugmotorerna 1.6 med 115 hk och 1.8 med 140 hk.
Karosser och årsmodeller
Insignia A presenterades i juli 2008, och försäljningen började i november 2008 med sedanen och den femdörrade halvkombin. Kombin Sports Tourer följde i mars 2009, OPC sommaren 2009 och den höjda Country Tourer i slutet av 2013. Faceliften kom i juni 2013, och den sista bilen tillverkades i april 2017. Fabrikens karosskod är G09, och bilen bygger på plattformen GM Epsilon 2.
Chiptuning Opel Insignia: vanliga frågor
Vad ger GAN GT Insignia 2.0 CDTI med 160 hk?
Med GAN GT ökar A20DTH från 160 hk och ett vridmoment på 350 Nm till 206 hk och 445 Nm. För turbomotorer ger GAN GT upp till 30% mer effekt. Det här är de angivna värdena för den här motortypen, inte en effektmätning av din bil.
Vilken version har jag, 2.0 CDTI med 110, 131, 160 eller 170 hk?
Välj efter effekten; sortimentet omfattar versionerna med 110, 131, 160, 163 och 170 hk. Versionen på 163 hk, som tillverkades från juni 2013 till december 2014, ligger mellan versionerna på 160 och 170 hk. Versionen på 170 hk med ett vridmoment på 400 Nm har en ökning i sortimentet på 48 hk.
Omfattas Opel Insignia OPC med 2.8 V6 Turbo på 325 hk av chiptuning?
Ja, GAN GT passar OPC med 325 hk och ett vridmoment på 435 Nm, som får 55 hk mer. Versionen Unlimited från april 2011 hade ingen hastighetsbegränsare och nådde 270 km/h.
Ska jag välja trimbox eller ECU-omprogrammering till min Insignia med dieselmotor, och vad förblir orört?
En ECU-omprogrammering skriver om fabriksprogramvaran i motorstyrenheten (ECU), vilket är en annan metod än en trimbox. GAN-modulen kopplas in mellan motorns sensorer och styrenheten och justerar deras signaler, så att fabriksprogramvaran, kontrollsummorna och flashräknaren förblir orörda. Bilens fabriksgaranti behålls: styrenhetens programvara ändras aldrig, och modulen kan tas bort när som helst.
Är en tuningmodul samma sak som Steg 1?
Inte riktigt. Steg 1 innebär oftast en ECU-omprogrammering utan att några delar byts ut. Tuningmodulen fungerar också utan att delar byts ut, men den ändrar inte ECU:ns mjukvara: den justerar sensorsignalerna, tas bort på några minuter utan elektroniska eller mekaniska spår och OFF-knappen i appen återställer fabriksinställningarna.