Motoroptimering Toyota RAV4 III (2006–2013)
10 motorer · +18 till +50 hk
Toyota RAV4 III: 10 motorer — 7 bensinmotorer och 3 dieselmotorer. Ökningen ligger mellan +18 och +50 hk, med upp till 105 Nm mer vridmoment. GAN GTL från 219 EUR, GAN GT från 329 EUR. GAN GA+ från 189 EUR.
Alla motorer i Toyota RAV4 III: exakt ökning
Originaleffekt, effekt med GAN, ökning och pris för varje modul. Diesel- och bensinmotorer listas separat.
| Motor | Original → med GAN | Ökning | Tuningmoduler och priser | |
|---|---|---|---|---|
| Diesel · 3 motorer | ||||
| 2.2 D-CAT177 hk / 400 Nm | +50 hk+105 Nm |
GTL — 249 EUR · 220 hk GT — 399 EUR · 227 hk |
Välj → | |
| 2.2 D-4D150 hk / 340 Nm | +43 hk+93 Nm |
GTL — 249 EUR · 187 hk GT — 399 EUR · 193 hk |
Välj → | |
| 2.2 D-4D136 hk / 310 Nm | +40 hk+87 Nm |
GTL — 219 EUR · 170 hk GT — 329 EUR · 176 hk |
Välj → | |
| Bensin · 7 motorer | ||||
| 3.5i269 hk / 246 Nm | +22 hk+20 Nm |
GA — 199 EUR · 291 hk GA+ — 199 EUR · 291 hk |
Välj → | |
| 2.5i179 hk / 233 Nm | +21 hk+28 Nm |
GA — 189 EUR · 200 hk GA+ — 189 EUR · 200 hk |
Välj → | |
| 2.4i170 hk / 224 Nm | +20 hk+27 Nm |
GA — 189 EUR · 190 hk GA+ — 189 EUR · 190 hk |
Välj → | |
| 2.5i170 hk / 172 Nm | +20 hk+21 Nm |
GA — 189 EUR · 190 hk GA+ — 189 EUR · 190 hk |
Välj → | |
| 2.0i158 hk / 198 Nm | +19 hk+24 Nm |
GA — 189 EUR · 177 hk GA+ — 189 EUR · 177 hk |
Välj → | |
| 2.0i148 hk / 198 Nm | +18 hk+24 Nm |
GA — 189 EUR · 166 hk GA+ — 189 EUR · 166 hk |
Välj → | |
| 2.0i152 hk / 194 Nm | +18 hk+23 Nm |
GA — 189 EUR · 170 hk GA+ — 189 EUR · 170 hk |
Välj → | |
Varje motor har sin egen tuningmodul: GAN GT / GTL eller GAN GA / GA+. Priserna gäller per tuningmodul och inkluderar aktuell rabatt.
Osäker på vilken motor du har?
Beteckningen på bilen räcker inte: i den här generationen fanns samma motorbeteckning med olika effekt, var och en med sin egen kalibrering. Kontrollera effekten i registreringsbeviset och leta upp rätt rad.
Samma motorbeteckning, olika fabrikseffekt i den här generationen:
Chiptuning Toyota RAV4 III: vad som förändras
Tuningmodulen sitter mellan sensorerna och motorstyrenheten (ECU) och justerar deras signaler. Bilens fabriksgaranti behålls: ECU:ns programvara ändras aldrig och modulen kan när som helst tas bort på några minuter utan elektroniska eller mekaniska spår.
- Bluetoothlägesstyrning via smartphone
- 18 programfinjustering för din motor

- 15 minuterkopplas in i originalkontakterna
- IP67vatten- och dammskydd
- +50 hkstörst i den här generationen
2.2 D-CAT 177 hk → 227 hk. Övriga motorer får från +18 hk; se tabellen för varje motor.
- +105 Nmför dieselmotorer
Dieselmotorer får främst mer vridmoment: +87 till +105 Nm.
- upp till 12%med GAN GA+ på sugmotorer
För 7 sugmotorer: tuningmodulerna GAN GA / GAN GA+; se tabellen för värdet för varje motor.
- 50 dagartestperiod
Mer effekt eller pengarna tillbaka (exklusive leveranskostnader).
Vad Toyota RAV4-ägare säger om GAN
Jag kände skillnaden några dagar efter installationen. Installationen är väldigt lätt och enkel. Produkten är välbyggd och liten. Jag älskar funktionerna i appen. Jag är nöjd med tuningchippet GAN GA+. Jag skulle rekommendera produkten till vem som helst. GAN Tuning är den äkta varan, till skillnad från skräpet som…
Chiptuning Toyota RAV4 III: vanliga frågor
Vilken tuningmodul behöver jag till Toyota RAV4 III?
Till turbomotorer passar GAN GT eller GAN GTL, till sugmotorer GAN GA eller GAN GA+. Hitta din motor i tabellen ovan: varje rad visar modul och pris.
Är en tuningmodul samma sak som Steg 1?
Inte riktigt. Steg 1 innebär oftast en ECU-omprogrammering utan att några delar byts ut. Tuningmodulen fungerar också utan att delar byts ut, men den ändrar inte ECU:ns mjukvara: den justerar sensorsignalerna, tas bort på några minuter utan elektroniska eller mekaniska spår och OFF-knappen i appen återställer fabriksinställningarna.