Toyota
GAN-tuningmoduler · upp till 30% mer effekt

Motoroptimering Toyota RAV4 IV (2013–2019)

8 motorer · +17 till +43 hk

Välj motor för din Toyota RAV4 IV
  • upp till 30%mer effekt med GAN GT
  • upp till 15%bränslebesparing
  • upp till 2 årmotorgaranti
  • 50 dagarstestperiod
I korthet

Toyota RAV4 IV: 8 motorer — 6 bensinmotorer och 2 dieselmotorer. Ökningen ligger mellan +17 och +43 hk, med upp till 93 Nm mer vridmoment. GAN GTL från 219 EUR, GAN GT från 329 EUR. GAN GA+ från 189 EUR.

8
motorer
6 bensin · 2 diesel
+43hk
störst i den här generationen: 2.2 D-4D 150 → 193 hk
ökningsintervall +17…+43 hk
+93Nm
max ökning av vridmoment
2.2 D-4D, GT
2
turbomotorer
6 sugmotorer — GA / GA+
Effektökning

Alla motorer i Toyota RAV4 IV: exakt ökning

Originaleffekt, effekt med GAN, ökning och pris för varje modul. Diesel- och bensinmotorer listas separat.

MotorOriginal → med GANÖkningTuningmoduler och priser
Diesel · 2 motorer
2.2 D-4D150 hk / 340 Nm
150 hk193 hk / 433 Nm
+43 hk+93 Nm
GTL — 249 EUR · 187 hk
GT — 399 EUR · 193 hk
Välj →
2.0 D-4D124 hk / 310 Nm
124 hk161 hk / 395 Nm
+37 hk+85 Nm
GTL — 219 EUR · 155 hk
GT — 329 EUR · 161 hk
Välj →
Bensin · 6 motorer
2.5h197 hk / 206 Nm
197 hk221 hk / 231 Nm
+24 hk+25 Nm
GA — 189 EUR · 221 hk
GA+ — 189 EUR · 221 hk
Välj →
2.5i177 hk / 233 Nm
177 hk198 hk / 261 Nm
+21 hk+28 Nm
GA — 189 EUR · 198 hk
GA+ — 189 EUR · 198 hk
Välj →
2.5i179 hk / 233 Nm
179 hk200 hk / 261 Nm
+21 hk+28 Nm
GA — 189 EUR · 200 hk
GA+ — 189 EUR · 200 hk
Välj →
2.0i146 hk / 187 Nm
146 hk164 hk / 209 Nm
+18 hk+22 Nm
GA — 189 EUR · 164 hk
GA+ — 189 EUR · 164 hk
Välj →
2.0i151 hk / 195 Nm
151 hk169 hk / 218 Nm
+18 hk+23 Nm
GA — 189 EUR · 169 hk
GA+ — 189 EUR · 169 hk
Välj →
2.0i145 hk / 187 Nm
145 hk162 hk / 209 Nm
+17 hk+22 Nm
GA — 189 EUR · 162 hk
GA+ — 189 EUR · 162 hk
Välj →
originaleffektökning med GAN

Varje motor har sin egen tuningmodul: GAN GT / GTL eller GAN GA / GA+. Priserna gäller per tuningmodul och inkluderar aktuell rabatt.

Osäker på vilken motor du har?

Beteckningen på bilen räcker inte: i den här generationen fanns samma motorbeteckning med olika effekt, var och en med sin egen kalibrering. Kontrollera effekten i registreringsbeviset och leta upp rätt rad.

Samma motorbeteckning, olika fabrikseffekt i den här generationen:

2.5i 177 / 179 hk2.0i 145 / 146 / 151 hk
GAN-tuningmodul för Toyota RAV4 IV

Chiptuning Toyota RAV4 IV: vad som förändras

Tuningmodulen sitter mellan sensorerna och motorstyrenheten (ECU) och justerar deras signaler. Bilens fabriksgaranti behålls: ECU:ns programvara ändras aldrig och modulen kan när som helst tas bort på några minuter utan elektroniska eller mekaniska spår.

  • Bluetoothlägesstyrning via smartphone
  • 18 programfinjustering för din motor
Tuningmodul GAN GT
  • 15 minuterkopplas in i originalkontakterna
  • IP67vatten- och dammskydd
  • +43 hkstörst i den här generationen

    2.2 D-4D 150 hk → 193 hk. Övriga motorer får från +17 hk; se tabellen för varje motor.

  • +93 Nmför dieselmotorer

    Dieselmotorer får främst mer vridmoment: +85 till +93 Nm.

  • upp till 12%med GAN GA+ på sugmotorer

    För 6 sugmotorer: tuningmodulerna GAN GA / GAN GA+; se tabellen för värdet för varje motor.

  • 50 dagartestperiod

    Mer effekt eller pengarna tillbaka (exklusive leveranskostnader).

Priser för Toyota RAV4 IV
GAN GT från 329 EUR GAN GTL från 219 EUR GAN GA / GA+ från 189 EUR
Hitta din motor i tabellen
Om generationen

Det här utmärker Toyota RAV4 IV

Motoroptimering Toyota RAV4 XA40: faceliften 2016 ändrade dieselmotorerna

På en RAV4 av fjärde generationen (XA40) avgör tillverkningsåret vilken motor bilen har. Det spelar roll för motoroptimering av RAV4 med en trimbox, alltså en tuningmodul, eftersom dieselmotorerna ändrades vid faceliften i januari 2016. Före faceliften var dieselmotorerna en 2.0 D-4D med 124 hk och en 2.2 D-4D med 150 hk, som såldes från april 2013.

Efter faceliften monterade Toyota en 2.0 D-4D med 143 hk, en motor från BMW, och lade för första gången till en 2.5 Hybrid. Modulen justerar endast förbränningsmotorns sensorsignaler. De två dieselmotorerna 2.0 är obesläktade motorer, inte en och samma familj.

Motoroptimering av RAV4 med de tidiga dieselmotorerna: vad GAN GT ger

Vid chiptuning ökar 2.0 D-4D från 124 hk och 310 Nm till 161 hk och 395 Nm med tuningmodulen GAN GT. Dieselmotorn 2.2 D-4D ökar från 150 hk och 340 Nm till 193 hk och 433 Nm. Det är 37 hk respektive 43 hk mer; GAN GT ger upp till 30% mer effekt.

Dieselmotorn 2.0 D-4D med 143 hk finns inte som egen version för fjärde generationens RAV4 i sortimentet: samma motor ingår som 2.0 D-4D i tredje generationens Toyota Avensis. Bensinmotorn 2.0 Valvematic ökar från 151 hk och 195 Nm till 169 hk och 218 Nm med GAN GA+, som ger upp till 12% mer effekt.

Vad ägarna säger

Vad Toyota RAV4-ägare säger om GAN

★★★★★

Jag kände skillnaden några dagar efter installationen. Installationen är väldigt lätt och enkel. Produkten är välbyggd och liten. Jag älskar funktionerna i appen. Jag är nöjd med tuningchippet GAN GA+. Jag skulle rekommendera produkten till vem som helst. GAN Tuning är den äkta varan, till skillnad från skräpet som…

2021 Toyota Rav4
Dino Wilmot New York · från våra kundrecensioner
Frågor

Chiptuning Toyota RAV4 IV: vanliga frågor

Vilken diesel sitter i min RAV4 XA40, 2.0 D-4D 124 eller 2.0 D-4D 143?

En RAV4 2.0 D-4D som tillverkats mellan april 2013 och januari 2016 har Toyotas egen motor på 124 hk, motorkod 1AD-FTV; dieselmotorn 2.2 D-4D med 150 hk såldes vid sidan av den. Från februari 2016 är 2.0 D-4D en BMW-motor på 143 hk, motorkod 2WW.

Passar samma modul en RAV4 2.2 D-4D 150 och en 2.2 D-CAT 150?

I sortimentet behandlas båda versionerna tillsammans som 2.2 D-4D. Versionen 2.2 D-CAT har sexväxlad automatlåda och versionen 2.2 D-4D manuell växellåda; båda ger 150 hk och 340 Nm vridmoment.

Är de 197 hk som anges för RAV4 Hybrid den sammanlagda effekten?

Ja, 197 hk är systemeffekten; bensinmotorn 2.5 ger 155 hk och ett vridmoment på 210 Nm. På den här sidan hittar du 2.5 Hybrid under beteckningen 2.5h, med 197 hk.

Är en tuningmodul samma sak som Steg 1?

Inte riktigt. Steg 1 innebär oftast en ECU-omprogrammering utan att några delar byts ut. Tuningmodulen fungerar också utan att delar byts ut, men den ändrar inte ECU:ns mjukvara: den justerar sensorsignalerna, tas bort på några minuter utan elektroniska eller mekaniska spår och OFF-knappen i appen återställer fabriksinställningarna.

2 års motorgaranti
gäller motorn, inte bara modulen
50 dagars testperiod
ingen skillnad? Pengarna tillbaka, exklusive leveranskostnader
Styrning via appen
SPORT / ECO / STOCK
Tas bort på några minuter
ECU:ns originalprogramvara oförändrad, inga elektroniska eller mekaniska spår
Redo att gå vidare?

Välj motor för din Toyota RAV4 IV

Välj motor och se effektökningen
Kontakta oss via WhatsApp