Toyota
GAN-tuningmoduler · upp till 30% mer effekt

Motoroptimering Toyota RAV4

Upp till 30% mer effekt för din Toyota RAV4

Välj generation och motor för din Toyota RAV4
  • upp till 30%mer effekt med GAN GT
  • upp till 15%bränslebesparing
  • upp till 2 årmotorgaranti
  • 50 dagarstestperiod
I korthet

Toyota RAV4 (2006 →) finns i katalogen med 5 generationer och 32 motorer. För 6 turbomotorer väljer du tuningmodulen GAN GT eller GAN GTL: GAN GT ger +37 till +50 hk (GAN GT från 329 EUR, GAN GTL från 219 EUR). För 26 motorer väljer du GAN GA eller GAN GA+: GAN GA+ ger +14 till +27 hk (GAN GA+ från 189 EUR).

5
generationer
2006 →
32
motorer
25 bensin · 7 diesel
+50hk
största ökning
2.2 D-CAT 177→227 hk
19%
turbo
26 — GA / GA+
Generationer

Vilken Toyota RAV4 har du?

Börja med årsmodell och chassikod. Inom en generation väljer du motor efter effekten i registreringsbeviset.

5 motorer · bensin 3 · diesel 2 · från 189 EUR
+14…+39 hkmax
10 motorer · bensin 7 · diesel 3 · från 189 EUR
+18…+50 hkmax
Toyota RAV4 (IV)2013–2019
8 motorer · bensin 6 · diesel 2 · från 189 EUR
+17…+43 hkmax
Toyota RAV4 (V)2018–2026
8 motorer · bensin 8 · från 189 EUR
+18…+27 hkmax
1 motor · bensin 1 · från 199 EUR
+22 hkmax
GAN-tuningmodul för Toyota RAV4

Chiptuning Toyota RAV4: vad GAN-modulen gör och inte gör

Mer effekt och vridmoment utan ECU-omprogrammering och utan att några delar byts ut. Tuningmodulen justerar bara motorns sensorsignaler.

  • Bluetoothlägesstyrning via smartphone
  • 18 programfinjustering för din motor
Tuningmodul GAN GT
  • 15 minuterkopplas in i originalkontakterna
  • IP67vatten- och dammskydd
  • +50 hkmed GAN GT på turbomotorer

    +37 till +50 hk för motorerna i Toyota RAV4 med GAN GT eller GAN GTL.

  • +27 hkmed GAN GA+ på sugmotorer

    Sugmotorer i Toyota RAV4: +15 till +27 hk.

  • GAN APPeffektstyrning via smartphone

    Lägena SPORT, DYNAMIC, ECO och STOCK i GAN-appen.

  • 50 dagartestperiod

    Mer effekt eller pengarna tillbaka (exklusive leveranskostnader).

Priser för Toyota RAV4
GAN GT från 329 EUR GAN GTL från 219 EUR GAN GA / GA+ från 189 EUR
Välj generation av din Toyota RAV4
Om modellen

Chiptuning Toyota RAV4: motorer och generationer

Motoroptimering Toyota RAV4: diesel och bensin på XA30

En jämförelse sammanfattar motoroptimering av RAV4 med en trimbox, alltså en tuningmodul: på XA30 (2006–2013) ställs 2.2 D-4D med 150 hk och ett vridmoment på 340 Nm mot 2.0 Valvematic med 158 hk. På pappret vinner bensinmotorn på effekt, 158 hk mot 150 hk, men dieseln har ett vridmoment på 340 Nm mot 198 Nm och får med tuningmodulen GAN GT en större ökning än bensinmotorn med GAN GA+. XA20 hade en 2.0 D-4D med 116 hk.

XA40 (2013–2019) behöll 2.0 D-4D med 124 hk och 2.2 D-4D med 150 hk fram till faceliften 2016 och bytte sedan till en diesel på 143 hk från BMW. Sedan 2018 har det inte funnits någon RAV4 med diesel. GAN GA+ passar också 2,0-litersmotorn med 175 hk i XA50.

Vad ägarna säger

Vad Toyota RAV4-ägare säger om GAN

★★★★★

Jag kände skillnaden några dagar efter installationen. Installationen är väldigt lätt och enkel. Produkten är välbyggd och liten. Jag älskar funktionerna i appen. Jag är nöjd med tuningchippet GAN GA+. Jag skulle rekommendera produkten till vem som helst. GAN Tuning är den äkta varan, till skillnad från skräpet som…

2021 Toyota Rav4
Dino Wilmot New York · från våra kundrecensioner
Frågor

Chiptuning Toyota RAV4: vanliga frågor

Hur mycket mer effekt får en RAV4 XA30 2.2 D-4D 150 jämfört med 2.0 Valvematic 158?

Dieseln ökar från 150 hk och ett vridmoment på 340 Nm till 193 hk och 433 Nm, och bensinmotorn från 158 hk och ett vridmoment på 198 Nm till 177 hk och 222 Nm. Med GAN GT ökar 2.0 D-4D med 124 hk i XA40 till 161 hk och ett vridmoment på 395 Nm. Det här är de angivna värdena för de här motortyperna, inte en effektmätning av din bil.

Omfattar chiptuning av RAV4 både V Hybrid och Plug-in?

RAV4 Hybrid finns på den här sidan som 2.5h med 177 eller 178 hk för bensinmotorn och 222 hk för systemet med fyrhjulsdrift. Modulen justerar endast förbränningsmotorns sensorsignaler. Plug-in-versionen på 306 hk finns inte i sortimentet. Motorn på 2,0 liter med 175 hk och ett vridmoment på 208 Nm, som såldes fram till maj 2020, ökar till 196 hk och 233 Nm. GAN GA+ ger upp till 12% mer effekt.

Är en tuningmodul samma sak som Steg 1?

Inte riktigt. Steg 1 innebär oftast en ECU-omprogrammering utan att några delar byts ut. Tuningmodulen fungerar också utan att delar byts ut, men den ändrar inte ECU:ns mjukvara: den justerar sensorsignalerna, tas bort på några minuter utan elektroniska eller mekaniska spår och OFF-knappen i appen återställer fabriksinställningarna.

2 års motorgaranti
gäller motorn, inte bara modulen
50 dagars testperiod
ingen skillnad? Pengarna tillbaka, exklusive leveranskostnader
Styrning via appen
SPORT / ECO / STOCK
Tas bort på några minuter
ECU:ns originalprogramvara oförändrad, inga elektroniska eller mekaniska spår
Redo att gå vidare?

Välj motor för din Toyota RAV4

Välj motor och se effektökningen
Kontakta oss via WhatsApp