Motoroptimering Audi A4
Upp till 30% mer effekt för din Audi A4
Audi A4 (2001 →) finns i katalogen med 6 generationer och 79 motorer. För 47 turbomotorer väljer du tuningmodulen GAN GT eller GAN GTL: GAN GT ger +25 till +71 hk (GAN GT från 329 EUR, GAN GTL från 219 EUR). För 32 motorer väljer du GAN GA eller GAN GA+: GAN GA+ ger +12 till +26 hk (GAN GA+ från 189 EUR).
Vilken Audi A4 har du?
Börja med årsmodell och chassikod. Inom en generation väljer du motor efter effekten i registreringsbeviset.
Chiptuning Audi A4: vad GAN-modulen gör och inte gör
Mer effekt och vridmoment utan ECU-omprogrammering och utan att några delar byts ut. Tuningmodulen justerar bara motorns sensorsignaler.
- Bluetoothlägesstyrning via smartphone
- 18 programfinjustering för din motor

- 15 minuterkopplas in i originalkontakterna
- IP67vatten- och dammskydd
- +71 hkmed GAN GT på turbomotorer
+25 till +71 hk för motorerna i Audi A4 med GAN GT eller GAN GTL.
- +26 hkmed GAN GA+ på sugmotorer
Sugmotorer i Audi A4: +12 till +26 hk.
- GAN APPeffektstyrning via smartphone
Lägena SPORT, DYNAMIC, ECO och STOCK i GAN-appen.
- 50 dagartestperiod
Mer effekt eller pengarna tillbaka (exklusive leveranskostnader).
Chiptuning Audi A4: motorer och generationer
Motoroptimering Audi A4: en effektsiffra, två olika motorer
Två motorer i A4 B9 delar samma effektsiffra: 150 hk finns både som 2.0 TDI och som 1.4 TFSI. Vid motoroptimering av Audi A4 betyder den skillnaden mer än siffran, och en trimbox, alltså en tuningmodul, anpassas till varje motor för sig. Dieseln har ett vridmoment på 320 Nm och bensinmotorn 250 Nm. Båda är turbomotorer, och tuningmodulen GAN GT passar båda, var och en med egna värden.
Med modulen får 2.0 TDI 188 hk och 409 Nm, och 1.4 TFSI 195 hk och 325 Nm. Det betyder att bensinmotorn får 45 hk och 75 Nm extra, medan dieseln får 38 hk och 89 Nm extra. Det här är de angivna värdena för de här motortyperna, inte en effektmätning av din bil.
Två halvor av A4-utbudet
I Tyskland ökade dieselandelen av registreringarna av A4, S4 och RS4 från 70,4% år 2008 till 87,6% år 2014. I Tyskland registrerades över en halv miljon av de här bilarna mellan 2007 och 2014. Motorerna 2.0 TDI med 120 till 190 hk och 3.0 TDI var kärnan i den försäljningen. Dieselhalvan sträcker sig från 1.9 och 2.0 TDI med pumpdysor (PD) till 2.0 TDI med common rail (EA189, sedan EA288). V6-dieslarna 2.5, 2.7 och 3.0 TDI ligger ovanför dem.
Bensinsidan delas i två. GAN GT passar turbomotorerna, 1.8 TFSI i B8, 2.0 TFSI, 1.4 TFSI och den kompressormatade 3.0 TFSI; GAN GA+ passar 1.8 T i B6 och B7 och sugmotorerna 1.6 till 3.2 i B5 till B8. Ett exempel är motorn 3.2 FSI på 265 hk i B8, och GAN GA+ passar den.
A4-generationer och karosskoder
A4 fanns som B5 (Typ 8D), B6 och B7 (båda Typ 8E), B8 (Typ 8K) och B9 (Typ 8W). Vid chiptuning av A4 B7 bör du tänka på att B7 är en omfattande facelift av B6, tillverkad från november 2004 till mars 2008. B8 tillverkades från 2007 till 2015 med en facelift i november 2011, och B9 följde från 2015 till 2024.
Chiptuning Audi A4: vanliga frågor
Ska jag välja trimbox eller ECU-omprogrammering till en A4 B8 2.0 TDI efter utsläppsuppdateringen?
Uppdateringen som KBA har beordrat gällde 2.0 TDI EA189 i A4 B8 i versionerna 120, 136, 143, 163, 170 och 177 hk. Volkswagen uppger att angiven effekt och vridmomentkurvan inte ändras efter uppdateringen, så de fabriksvärden du använder för att hitta din motor i katalogen är desamma. Oavsett vilken programvaruversion styrenheten kör lämnar en trimbox den som den är, medan en ECU-omprogrammering ersätter den.
Är 1.8 T i A4 B7 samma motor som 1.8 TFSI i B8?
Nej, även om båda är turbomotorer. Motorn 1.8 T (BFB) i B7 har 163 hk och ett vridmoment på 225 Nm och kombinerar portinsprutning med turbo. Motorn 1.8 TFSI i B8 tillhör EA888-familjen och fanns med 120, 160 och senare 170 hk.
Är multitronic-växellådan ett problem för en modul vid chiptuning av Audi A4?
Multitronic finns bara i Audi med framhjulsdrift, och dess momentgräns höjdes från 300 Nm år 2002 till 400 Nm år 2006 och sänktes sedan till 380 Nm år 2007. I A4 B8 levererades 2.7 TDI med 190 hk med multitronic. Modulen ändrar inte växellådans programvara, så ha den gränsen i åtanke när du läser vridmomentsiffran i katalogen.
Vad betyder 35 TFSI och 40 TDI på A4 B9?
Det är effektklasser, inte slagvolymer. En 35 TFSI är en 2.0 TFSI med 150 hk och ett vridmoment på 270 Nm, och en 40 TFSI har 190 hk och 320 Nm. En 40 TDI har 190 hk, och från augusti 2020 har den 204 hk.
Är en tuningmodul samma sak som Steg 1?
Inte riktigt. Steg 1 innebär oftast en ECU-omprogrammering utan att några delar byts ut. Tuningmodulen fungerar också utan att delar byts ut, men den ändrar inte ECU:ns mjukvara: den justerar sensorsignalerna, tas bort på några minuter utan elektroniska eller mekaniska spår och OFF-knappen i appen återställer fabriksinställningarna.