Motoroptimering VW Polo
Upp till 30% mer effekt för din Volkswagen Polo
Volkswagen Polo (2009 →) finns i katalogen med 4 generationer och 77 motorer. För 30 turbomotorer väljer du tuningmodulen GAN GT eller GAN GTL: GAN GT ger +15 till +51 hk (GAN GT från 329 EUR, GAN GTL från 219 EUR). För 47 motorer väljer du GAN GA eller GAN GA+: GAN GA+ ger +5 till +16 hk (GAN GA+ från 189 EUR).
Vilken Volkswagen Polo har du?
Börja med årsmodell och chassikod. Inom en generation väljer du motor efter effekten i registreringsbeviset.
Chiptuning Volkswagen Polo: vad GAN-modulen gör och inte gör
Mer effekt och vridmoment utan ECU-omprogrammering och utan att några delar byts ut. Tuningmodulen justerar bara motorns sensorsignaler.
- Bluetoothlägesstyrning via smartphone
- 18 programfinjustering för din motor

- 15 minuterkopplas in i originalkontakterna
- IP67vatten- och dammskydd
- +51 hkmed GAN GT på turbomotorer
+15 till +51 hk för motorerna i Volkswagen Polo med GAN GT eller GAN GTL.
- +15 hkmed GAN GA+ på sugmotorer
Sugmotorer i Volkswagen Polo: +5 till +15 hk.
- GAN APPeffektstyrning via smartphone
Lägena SPORT, DYNAMIC, ECO och STOCK i GAN-appen.
- 50 dagartestperiod
Mer effekt eller pengarna tillbaka (exklusive leveranskostnader).
Chiptuning Volkswagen Polo: motorer och generationer
Motoroptimering VW Polo före och efter mars 2009
Mars 2009 är skiljelinjen för motoroptimering av Polo med en trimbox, alltså en tuningmodul: Polo 5 (6R) tog med sig de små turbomotorerna, 1.2 TSI med 105 hk vid lanseringen, GTI 2010 och 1.2 TSI med 90 hk från januari 2011. Polo 5 ger två svar på en och samma kaross: tuningmodulen GAN GA+ passar motorn 1.4 med 85 hk och GAN GT passar 1.2 TSI med 90 hk. GAN GA+ passar alla motorer i Polo 3 och Polo 4 före 2009, även TDI-dieslarna med pumpdysor. Polo 3 (6N och 6N2) tillverkades från 1994 till 2001 med bensinmotorer från 1,0 till 1,8 liter och, från 1999, 1.4 TDI PD med 75 hk.
Polo 4 (9N och 9N3) tillverkades från november 2001 till maj 2009, med en facelift i mars 2005. Bland bensinmotorerna finns 1.2 med 54, 64 och 70 hk, 1.4 med 75 till 101 hk och 1.6 med 105 hk; dieslarna är 1.4 TDI PD med 69, 75 och 80 hk och 1.9 TDI med 101 och 131 hk. Polo 4 GTI har 1.8T med 150 hk. Motorn 1.8T ingår inte under eget namn för Polo: samma motor finns som 1.8 TSI FR i SEAT Ibiza 6L.
Polo 5 och Polo 6
Polo 5 (2009–2017) har 1.0 TSI med 95 och 110 hk, 1.2 TSI med 90, 105 och 110 hk och 1.4 TSI BlueGT med 140 och 150 hk. GTI började som 1.4 TSI Twincharger med 179 hk och blev 1.8 TSI med 192 hk från 2014. GAN GT passar dieslarna 1.2 TDI, 1.6 TDI och, från 2014, 1.4 TDI i EA288-familjen.
GAN GA+ passar fortfarande de små bensinmotorerna 1.0 MPI och 1.2 MPI med 60 till 75 hk. Polo 6 (AW) presenterades i juni 2017 med 1.0 MPI på 65 och 75 hk och 1.0 TSI på 95 hk, och 1.0 MPI på 80 hk följde från juli 2020. GAN GT passar Polo 6 GTI med 200 hk och 1.6 TDI med 80 och 95 hk.
Vad Volkswagen Polo-ägare säger om GAN
Den levererar det som står på webbplatsen, man känner hur bilen förvandlas och den är verkligen värd pengarna! Lätt att installera, en produkt av mycket hög kvalitet. Jag har använt den i ett par månader i den dagliga pendlingen. Man får flera körlägen att använda, inklusive en egen inställning för…
Chiptuning Volkswagen Polo: vanliga frågor
Vad ger chiptuning av 1.2 TSI med 90 och 105 hk i Polo 5?
Motorn på 90 hk och ett vridmoment på 160 Nm ökar till 108 hk och 208 Nm, och motorn på 105 hk och ett vridmoment på 175 Nm till 125 hk och 228 Nm. Det här är de angivna värdena för de här motortyperna, inte en effektmätning av din bil; GAN GT ger upp till 30% mer effekt.
Är 1.4 TDI eller 1.6 TDI i en Polo en pumpdysmotor eller en common rail-motor?
GAN GA+ passar pumpdysmotorerna (PD) 1.4 TDI och 1.9 TDI i Polo 4, medan GAN GT passar common rail-motorerna 1.6 TDI och den senare 1.4 TDI i Polo 5.
Vad ger GAN GA+ till en Polo med 1.0, 1.2 eller 1.4 MPI?
På alla tre ger GAN GA+ upp till 12% mer effekt.
Vilken modul passar en Polo GTI?
Varje GTI har egna GAN GT-värden: Twincharger-motorn med 179 hk, 1.8 TSI med 192 hk från 2014 och Polo 6 med 2.0 TSI och 200 hk.
Är en tuningmodul samma sak som Steg 1?
Inte riktigt. Steg 1 innebär oftast en ECU-omprogrammering utan att några delar byts ut. Tuningmodulen fungerar också utan att delar byts ut, men den ändrar inte ECU:ns mjukvara: den justerar sensorsignalerna, tas bort på några minuter utan elektroniska eller mekaniska spår och OFF-knappen i appen återställer fabriksinställningarna.