Az autója motorja nem a teljes kapacitásán működik. Soha nem is működött. A gyártók szándékosan úgy programozzák a motorokat, hogy kevesebb teljesítményt adjanak le, mint amire valójában képesek, és ennek egészen konkrét okai vannak.
Ez nem összeesküvés-elmélet – hanem egyszerű autóipari közgazdaságtan és mérnöki logika. Megmutatom, mi történik valójában.
Mi történik valójában chiptuning során
A modern autók tele vannak érzékelőkkel. Hűtőfolyadék-hőmérséklet, légnyomás, fojtószelepállás, oxigénszint – ezek tucatjai küldenek adatot a motorvezérlőnek ezredmásodpercenként. A motorvezérlő mindezt feldolgozza, és eldönti, mennyi üzemanyagot fecskendezzen be, mikor gyújtson, és mekkora töltőnyomást engedjen.
A chiptuning az érzékelők és a motorvezérlő közötti jeleket fogja el. A chiptuning modul kiolvassa az érzékelőadatokat, módosítja őket aszerint, amit a motor valóban elbír (nem aszerint, amire a gyár korlátozta), majd a módosított információt továbbküldi a motorvezérlőnek.
Képzelje el így: a motorja elbírná az 1,8 bar töltőnyomást, de a gyár a motorvezérlőt 1,4 bar maximumra programozta. A tuningchip azt üzeni a motorvezérlőnek: „az érzékelő 1,4 bart mér”, miközben valójában 1,7 bart enged. A motor több teljesítményt ad le, mert végre közelebb járatják a valódi képességeihez.

Miért hagynak a gyártók kihasználatlan teljesítményt a motorban
Az autógyárak gond nélkül hangolhatnák a motorokat már gyárilag maximális teljesítményre. Mégsem teszik. Íme, miért.
- A globális piaci szabályozás rémálom. Ugyanannak a motornak működnie kell Németországban, ahol 200 km/h-val hajtanak az Autobahnon, és olyan országokban is, ahol pocsék az üzemanyag minősége. Ugyanaz a motor, teljesen eltérő üzemi körülmények. Az óvatos határok miatt a motor mindenhol túlél.
- A biztosítási és károsanyag-kibocsátási szabályok rendkívül eltérők. Egy 200 lóerős autó az Egyesült Királyságban az egyik biztosítási kategóriába tartozhat, míg ugyanennek az autónak a 220 lóerős változata már magasabb kategóriába ugrik. A gyártók a különböző teljesítményváltozatokat egyszerűen szoftvercserével hozzák létre. Ugyanaz a motor, más motorvezérlő-térképek.
- A szervizintervallumok számítanak az eladásoknál. Ha a motort folyamatos csúcsteljesítményre programozzák, 15 000 km helyett 5 000 km-enként kell olajat cserélni. A legtöbb vásárló alacsony fenntartási költséget akar, nem maximális teljesítményt.
- A modellek megkülönböztetése tiszta marketing. Mercedes C 200 CDI kontra C 220 CDI? Pontosan ugyanaz a motor. Az egyetlen különbség a motorvezérlő programozása. Az egyik 136 lóerős, a másik 170 lóerős. A Mercedes több mint 3 000 EUR-t kér a szoftverért.
Nézze meg a Volkswagen 2.0 TDI dízelmotorját. Megtalálható a VW T5-ben, a Skoda Superbben, a VW Passat CC-ben és az Audi A6-ban. Fizikailag pontosan ugyanaz a motor. A teljesítmény mégis 140 és 177 lóerő között mozog, attól függően, milyen embléma van az orrán. Csupán a motorvezérlő programozása hoz létre egy egész modellpalettát.
| Járműmodell | Motor | Gyári teljesítmény | Gyári nyomaték | Tényleges képesség |
| VW T5 | 2.0 TDI | 140 LE | 340 Nm | Akár 180 LE / 440 Nm |
| Skoda Superb | 2.0 TDI | 140 LE | 320 Nm | Akár 180 LE / 440 Nm |
| VW Passat CC | 2.0 TDI | 170 LE | 350 Nm | Akár 220 LE / 450 Nm |
| Audi A6 | 2.0 TDI | 177 LE | 380 Nm | Akár 230 LE / 480 Nm |
A GAN több mint 37 000 ügyfelénél szerzett tapasztalata megerősíti, hogy szakszerű hangolással ezek a motorok könnyedén elbírják a magasabb értékeket.
Az óvatos gyári hangolás mérnöki okai
A gyártók az úgynevezett „visszaélési forgatókönyvek” ellen védik a motorokat. Valaki vesz egy turbós autót, soha nem melegíti be rendesen, hidegindítás után második fokozatban padlóig nyomja a gázt, olcsó üzemanyagot tankol, kihagyja az olajcseréket. A motornak a garanciális időszakban ezt a bánásmódot is túl kell élnie.
A gyári motorvezérlő-program hatalmas biztonsági tartalékokat tartalmaz. Ha a motor elméletileg tartósan 400 Nm nyomatékot is elbírna, a gyártók a biztonság kedvéért 320 Nm-re korlátozhatják. Az a 80 Nm-es puffer? Tiszta védelem olyan legrosszabb esetek ellen, amelyekkel a legtöbb vezető soha nem fog találkozni.
Az éghajlati alkalmazkodás egy másik tényező. A motorok másként viselkednek −30 °C-on Norvégiában és +45 °C-on a Közel-Keleten. Régióspecifikus beállítások (drága) helyett a gyártók egyetlen óvatos térképet programoznak, amely mindenhol működik.
Ezt mondják a több mint 20 éves kalibrációs tapasztalattal rendelkező mérnökök: a modern motorok a gyári teljesítményükhöz képest jelentősen túl vannak méretezve. Egy 2,2 barra méretezett turbófeltöltőt 1,5 barra korlátozhatnak. A 2 000 barra képes injektorokat 1 600 baron maximálják. A hardver jóval többet bír, mint amennyit a szoftver megenged.
Miért nem teljesítenek jobban a négyhengeres autók a hathengeres modelleknél
Ez kizárólag arról szól, hogy ne kannibalizálják a saját eladásaikat. A BMW 2,0 literes turbós négyhengeres motorja könnyedén felhangolható lenne a 3,0 literes hathengeres teljesítményére. A turbós négyhengeres ráadásul hatékonyabb és könnyebb is.
Akkor miért nem csinálja ezt a BMW? Mert akkor senki sem venné meg a drágább hathengeres modelleket. A marketingosztályok számára rémálom, hogy egy olcsóbb autó jobban teljesítsen egy prémium modellnél.
Minden gyártónál ugyanez a helyzet. A motorváltozatok közötti hardveres különbség egyre kisebb, a szoftveres különbség azonban továbbra is elválasztja őket. Itt válik érdekessé a chiptuning — megveszi az olcsóbb modellt, és felszabadítja azt a teljesítményt, amelyet a gyártók szándékosan korlátoztak.
- Kérdés: ha a gyártók korlátozzák a teljesítményt, miért nem akadályozzák meg a chiptuningot?
- Válasz: Nem igazán tudják megakadályozni anélkül, hogy az autók vezethetetlenné válnának. A motorvezérlőnek szüksége van az érzékelők jeleire a működéshez. Minden eszköz, amely ezeket a jeleket módosítja, működni fog. Néhány gyártó megpróbálkozott tuningfelismeréssel a diagnosztikai rendszerekben, az olyan külső modulok azonban, mint a GAN-é, néhány perc alatt eltávolíthatók, és sem elektronikus, sem mechanikus nyomot nem hagynak: a gyári program nem változik, az autó gyári garanciája megmarad.
- Kérdés: árt-e a motornak a gyárilag korlátozott teljesítmény felszabadítása?
- Válasz: Szakszerű kivitelezés esetén nem. A GAN modulok a motor valódi mechanikai határain belül maradnak (nem az önkényes szoftveres korlátokon belül). Ezért tudnak 2 évre szóló, 5 000 EUR értékű motorgaranciát nyújtani (Németországban forgalomba helyezett autókra). A hardvert több teljesítményre tervezték – a gyártók egyszerűen úgy döntöttek, hogy nem használják ki.

Hogyan töltik ki a chiptuning cégek a gyártók által hagyott rést
A chiptuning-iparág kizárólag azért létezik, mert a gyártók szándékosan visszafogják a motorokat. Ha az autók a mechanikai határaikon üzemelve jönnének ki a gyárból, nem lenne mit felszabadítani.
A GAN 2018 óta foglalkozik ezzel, és a mintázat következetes: a turbós motorok hardverében jellemzően 25–35% teljesítménytartalék van, a szívómotorokéban 10–15%. A gyártók a rendelkezésre álló képességeknek talán 70–80%-át használják ki.
Valós növekedés a gyári korlátozások feloldásával (több mint 37 000 ügyfél autóján):
- Turbós benzinmotorok: akár +30% teljesítmény, akár +30% nyomaték
- Turbódízel motorok: akár +30% teljesítmény, akár +35% nyomaték
- Szívómotorok: akár +12% teljesítmény, akár +15% nyomaték
A különbség a turbós és a szívómotorok növekedése között? A turbókat a gyártók még jobban korlátozzák, mert helytelen használat esetén könnyebben károsodnak. Így több tartalék marad, amelyet a szakszerű tuning felszabadíthat.
A lényeg a gyártói korlátozásokról
Az autógyárak alapos okokkal programozzák óvatosan a motorokat – globális piacok, garanciális költségek, modellek közötti különbségtétel, karbantartási intervallumok. Ez az óvatosság azonban sok kihasználatlan teljesítményt hagy a motorjában.
A chiptuning azért működik, mert eltávolítja az önkényes szoftveres korlátokat, miközben tiszteletben tartja a hardver tényleges mechanikai határait. Nem kényszeríti a motort azon túl, amire építették. Csak azt használja ki, ami mindig is ott volt.
A gyártók ezt tudják. Ugyanezt teszik, amikor “sport” csomagokat vagy magasabb felszereltségi szinteket hoznak létre – csak sokkal többet kérnek érte.





