B58 és B48 tuning: mit bizonyít a Toyota Supra a BMW-motorok tartalékairól

B58 és B48 tuning valós számokban: mit ad hozzá a Stage 1 egy 330i-hez vagy 540i-hez, miért nyernek többet a kisebb teljesítményű BMW-motorok, és mit kell ellenőrizni a tuning előtt.

10 perc olvasásGAN Tuning Team
Ebben a cikkben

Röviden: a BMW négyhengeres B48-as és soros hathengeres B58-as motorja egyaránt jól reagál egy visszafogott Stage 1 beállításra. Katalógusunkban ez 258 → 302 LE-t jelent egy 330i-nél és 340 → 416 LE-t egy 540i-nél. (Ezek európai, metrikus értékek; az amerikai tulajdonosok ugyanezeket az autókat 255, illetve 335 lóerősként ismerik.) A számok mögötti mintázat fontosabb, mint maguk a számok: minél magasabb a gyári teljesítmény, annál kevesebb kiaknázatlan tartalék marad.

A B58 legjobb reklámját a Toyota csinálta

A legerősebb elismerést egy BMW-motor nem a BMW-től kapta, hanem a Toyotától, amely a B58-as soros hathengerest szinte érintetlenül építette be a GR Suprába. Igen, a Supra a BMW-vel közös projekt volt. A Toyotának ettől még jóvá kellett hagynia a motort, majd a saját emblémáját és a saját garanciáját tennie rá. Egy olyan cégről van szó, amelynek teljes hírneve a megbízhatóságon nyugszik. Átvette valaki más motorját, és alig változtatott rajta.

Ami ezután történt, még többet elárul. A Supra 335 LE-vel debütált. A 2021-es modellévre a Toyota 382 LE-re és 499 Nm-re emelte — ugyanannyi, 382 LE, amennyit a BMW az M340i-hez megad. A B58 ezen változata a 2020-as Wards 10 Best Engines listára is felkerült. A Toyota saját közleménye az új kipufogó-leömlőnek és az átdolgozott dugattyúknak tulajdonítja a növekedést. A konstrukció nem változott. Ilyen apró módosításokból nem jön 47 LE, hacsak a tartalék nem volt ott már eleve.

Csapatunk több mérnöke maga is átprogramozta ezeket a motorokat, mielőtt modulokat kezdett építeni. Az ügyfélszolgálati csevegésekben ma is előhozzák a Suprát, mert még azelőtt megválaszolja a BMW-tulajdonos első kérdését, hogy feltenné: igen, a modern BMW-motorokban van tartalék. Az igazi kérdés az, hogyan veszi ki. A tartalék komoly, de nem végtelen.

B48 tuning: a leggyakoribb motor, és a legkiszámíthatóbb

A 2,0 literes B48 a BMW nagy darabszámú turbómotorja. Az USA-ban a 230i, 330i, 430i és 530i modellekben, az X1–X4 sorozatban és a MINI kínálat nagy részében találkozhat vele. Sok amerikai autón a motorkód B46. Ez ugyanaz a motor szigorúbb, SULEV kibocsátási kivitelben, azonos teljesítménnyel.

Kalibrációs mérnökeink becsületes igáslónak hívják a B48-at, mert kiszámíthatóan reagál. A minta legtisztább példája egy autó, amelyet a BMW az USA-ban nem forgalmaz: az európai G20 320i. Katalógusunkban a GT modul a 320i-t 184-ről 223 LE-re emeli, a nyomaték pedig 300-ról 363 Nm-re nő. A 330i-t 258-ról 302 LE-re emeli, a nyomatékot 400-ról 468 Nm-re. Katalógusunk európai metrikus adatokat használ: ez a 258 LE-s 330i ugyanaz az autó, amelyet a BMW USA 255 LE-vel és 400 Nm-rel ad meg.

Most nézze meg a százalékokat. A 320i kb. 21%-ot nyer. A 330i kb. 17%-ot. Ugyanaz a motorcsalád, ugyanaz a modul, és a kisebb teljesítményű autó nyer többet.

Ez nem véletlen. A BMW a gyengébb B48-asokat nagyrészt szoftveresen fogja vissza. A 2,0 literes motorcsalád teljesítménye a MINI Cooper S-ben mért kevesebb mint 190 LE-től a John Cooper Works GP alig több mint 300 LE-jéig terjed. A GP-be a BMW megerősített főtengelyt, egyedi dugattyúkat és új turbófeltöltőt épített. Az alatta lévő változatoknak erre soha nem volt szükségük, mert jóval a hardver teherbírása alatt működnek. Ebben a tartalékban rejlik a Stage 1 tuning lehetősége. A gyári logikát a Miért működik a chiptuning: az igazság a motorok gyári visszafojtásáról című cikkünkben részleteztük.

B58 tuning: a soros hathengeres, amiért mindenki jött

A 3,0 literes B58 generációja egyik legjobb turbómotorja, és ezt a Supra története is bizonyítja. Egy 540i esetében GAN GT modulunk 340-ről 416 LE-re emeli a teljesítményt, a nyomatékot pedig 450-ről 550 Nm-re. Az amerikai tulajdonosok ezt az autót 335 hp-s (amerikai mértékegységben) G30 540i-ként ismerik. A növekedés körülbelül 22%, és szakszerű tuning esetén a mindennapi megbízhatóság nem változik.

Itt hozunk szóba egy szabályt is, amelyet a csapat a csökkenő tartalék törvényének hív: minél nagyobb egy motor gyári teljesítménye, annál kevesebb kihasználatlan tartalékot hagyott a BMW a szoftverben. A legerősebb B58-változatok kevesebbet hagynak, mint az alapváltozatok, a BMW M-motorjai pedig még kevesebbet. Ha ezeknél nagy százalékot hajszol, már nem a szoftveres tartalékot éli fel, hanem a tartósságot.

Nagyobb számot szinte mindig el lehet érni. Az már más kérdés, mi marad utána a motorból. Ezért van az, hogy az interneten látható 500 és 600 LE-s B58-as építésekhez downpipe, etanolos keverék, erősebb üzemanyag-szivattyú és néha megerősített váltó is tartozik. Mindegyik tisztességes alku, ha tudatosan választotta. Egyik sem Stage 1.

Álláspontunk évek óta nem változott. Ha egy eladó ugyanakkora százalékos növekedést ígér egy M-motornál, mint egy alap négyhengeresnél, akkor egy számot árul, nem az Ön motorjára vigyáz.

Modul vagy flashelés: a kérdés, amelyet az amerikai tulajdonosok valóban feltesznek

Ha az USA-ban B58 tuningra keres, többnyire alkalmazásalapú flash-platformokat talál, mint a bootmod3 és az MHD, valamint kiegészítő egységeket, mint a JB4. Mondjuk ki egyenesen, hol a helye egy külső modulnak.

A flashelés átírja a kalibrációt a DME-ben — így hívja a BMW a motorvezérlőt. Jó tunerrel és kiegészítő alkatrészekkel nagyobb csúcsteljesítményt ad, mint bármely modul. Ha teljes, alkatrészcserés építés a terv, a flashelés a megfelelő eszköz.

A modul másként működik. A miénk tág értelemben piggyback, ugyanabba a termékkategóriába tartozik, mint a JB4: a szenzorok és a motorvezérlő között helyezkedik el, és soha semmit nem ír a motorvezérlő memóriájába. A gyári szoftver pontosan olyan marad, ahogy a BMW kiszállította. A kopogásszabályozás, a hővédelem és a BMW mérnökei által évekig finomított többi stratégia aktív marad, és továbbra is a gyári motorvezérlő irányít.

Lízingelt vagy garanciális autónál ez a döntő tényező. GAN GT modulunk semmit nem ír a motorvezérlőbe. A modul néhány perc alatt eltávolítható, és sem elektronikus, sem mechanikus nyomot nem hagy: a gyári program nem változik, az autó gyári garanciája megmarad. A flashelés egészen más történet — ezt részletesen tárgyaltuk a Elveszik-e a garancia a motorvezérlő tuningjától? Mit hagy maga után a flashelés című cikkben.

Mit ellenőrizzen a tuning előtt

A modul 10–15 perc alatt beszerelhető a saját udvarán. Előtte azonban minden ügyfelünktől kérünk valamit, amit távolról nem tudunk elvégezni: diagnosztikai ellenőrzést egy megbízható műhelyben. Ez nem túlzott óvatoskodás. Az egyik ügyfélszolgálati mérnökünk így fogalmaz: „A tuning mindent felerősít a motorban. Azt is, amiről nem tud.”

A minimális ellenőrzőlista:

  • Hűtőrendszer. A BMW turbómotorjai megterhelik a hűtőrendszert, és a senki által észre nem vett lassú szivárgás klasszikus hibaforrás.
  • A turbófeltöltő állapota. A tengelyholtjáték és a szívócsatornában lévő olaj nagyobb töltőnyomásnál egyaránt rosszabbodik.
  • Nincsenek tárolt motorhibakódok. Előbb javítsa ki, amit az autó már jelez, és csak utána adjon hozzá terhelést.
  • Üzemanyag-minőség. Legalább 91-es oktánszámú üzemanyagot használjon, és 93-asat, ha keményen vezet vagy meleg éghajlaton él. Az amerikai prémium benzin a kutaknál 91 és 94 közötti (amerikai mérés szerinti) oktánszámú. Egy óvatos kalibráció nem a kopogási határ szélén működik, de az üzemanyag kémiáját sem írhatja felül.

Egy félórás diagnosztika olcsó. Egy olyan hibára ráépített tuning, amelyről nem tudott, nem az.

Váltók: többnyire jó hír

A BMW-tulajdonosoknak szerencséjük van a váltókkal. A BMW hátsókerék-hajtású alapú modelljeiben — az xDrive-osokat is beleértve — használt ZF 8HP automata az egyik legstrapabíróbb egység a piacon. A ZF ezt a családot 220 és 1 000 Nm közötti nyomatékra tervezi. Az Ön autójában lévő változat valahol e tartományon belül helyezkedik el, nem a tetején, de a 8HP-nek hosszú múltja van abban, hogy közúton gond nélkül elviseli a Stage 1 nyomatékot.

Az elsőkerék-hajtású alapokra épülő modellek több óvatosságot igényelnek: az X1, az X2, a 2-es Gran Coupé és a MINI-k. Évjárattól függően Aisin 8 fokozatú automatát vagy 7 fokozatú DCT-t használnak, és mindkettőnek kisebb a tartaléka, mint a ZF-nek. Ezeknél az autóknál a visszafogott tuning nem választás kérdése.

Károsanyag-kibocsátás és jogszerűség: először nézze meg a helyi előírásokat

Az érzékelőszinten működő modul a károsanyag-kibocsátást szabályozó összes alkatrészt a helyén hagyja, és mi soha nem javasolnánk mást. A Clean Air Act értelmében a károsanyag-kibocsátást szabályozó rendszerek manipulálása illegális, és nem árulunk semmit, ami ezek kijátszására készült.

Az egyes államok szabályai ennél is tovább mennek. Kaliforniában egy olyan utángyártott alkatrésznek, amely befolyásolhatja a károsanyag-kibocsátást, CARB Executive Order kell ahhoz, hogy közúton legális legyen. A GAN moduloknak ilyen nincs. Ha Ön Kaliforniában vagy más, a CARB-szabályokat követő államban él, rendelés előtt ellenőrizze a helyi előírásokat. Inkább elveszítünk egy eladást, mint hogy egy emissziós vizsgán derüljön ki.

Nem az USA-ban él? A BMW a 2018-as modellév után itt beszüntette a dízelek értékesítését, máshol azonban a 2,0 literes B47 népszerű tuningalap. A nagy nyereség az alacsony fordulatszámú nyomaték, és ugyanaz a kibocsátási szabály érvényes: a tuning és a kibocsátáscsökkentő berendezések eltávolítása két különböző dolog. A DPF és az EGR az autón marad.

Hogyan közelítjük meg a BMW-motorokat

GAN GT modulunkat turbós BMW-motorokhoz fejlesztjük, benzinesekhez és dízelekhez egyaránt. Akár 30%-kal több teljesítményt és nyomatékot ad, attól függően, mekkora tartalék maradt az adott motorváltozatban. 10–15 perc alatt csatlakoztatható az érzékelőknél, és telefonról vezérelhető. Nem módosítja a gyári szoftvert, és nagyjából egy perc alatt leszerelhető.

A GAN GT-hez két külön garancia jár: 5 év garancia magára az eszközre, és 2 éves, akár 5 000 EUR értékű motorgarancia (Németországban forgalomba helyezett autókra). Emellett 50 napig vezethet vele, és ha nem győzi meg, visszaküldheti.

Ha pontosan az Ön motorját szeretné ellenőrizni, legyen az B48, B46 vagy B58, keresse meg autóját a katalógusban: Válassza ki autóját. A rendelés néhány percet vesz igénybe, a lépéseket itt találja: Hogyan rendelhet.

Három mítosz a BMW tuningjáról

„Egy modern BMW már gyárilag a maximumon van.” Ez csak az M modellekre és a csúcsváltozatokra igaz. A tömegmodelleket szoftveresen fogják vissza. A BMW beépítette ezt a tartalékot, és a tuning éppen ezt a tartalékot nyitja meg.

„A tuning tönkreteszi a B58-at.” A motort a módszer koptatja, nem a növekedés: az agresszív térképek kikapcsolt védelmekkel. Az a hangolás, amely a motor tartalékán belül marad, működő kopogásszabályozással, olyan terhelés, amelyre a motort tervezték. A Supra csak egy újabb bizonyíték.

“Az automata váltó nem bírja.” A ZF 8HP mögött évek óta rengeteg Stage 1-es autó van. Az elsőkerék-hajtású alapokra épülő modellek Aisin automatái és DCT-váltói azok, amelyeknél visszafogott tuning kell.

GYIK

Melyik BMW-motor reagál a legjobban a tuningra?

A kisebb teljesítményű változatok, mert azokban van a legtöbb szoftveres tartalék. Katalógusunkban egy 184 LE-s 320i kb. 21%-ot nyer, míg az ugyanarra a B48-asra épülő 258 LE-s 330i kb. 17%-ot.

Mennyi teljesítményt ad a Stage 1 egy B58-asnak?

Egy 540i-n (340 LE, amerikai mértékegységben 335 hp) GAN GT modulunk 76 LE-vel és 100 Nm-rel növeli a teljesítményt, így 416 LE és 550 Nm lesz belőle. Nagyobb számok is elérhetők, de azokhoz hardver kell: downpipe, üzemanyag-ellátás fejlesztése, gyakran etanol.

Kell-e 93-as oktánszámú benzin a tuning után?

A BMW mindenképpen prémium üzemanyagot ír elő. Legalább 91-es (amerikai AKI-skála szerinti) üzemanyagot tankoljon. Ha keményen vezet, vagy nyári hőségben jár, 93-ast.

Mi lesz a gyári garanciámmal?

A flashelés tartós nyomot hagy a motorvezérlőben, és a BMW diagnosztikai rendszerei ezt naplózzák. A külső modul semmit nem ír a motorvezérlő memóriájába, és néhány perc alatt eltávolítható. És ne feledje, hogyan működnek a garanciális viták: a márkaszerviz nem teheti érvénytelenné a garanciát pusztán azért, mert módosítást talált. Bizonyítania kell, hogy az adott problémát az a módosítás okozta.

Legális-e egy tuning modul Kaliforniában?

Kaliforniában a kibocsátást befolyásoló utólagos alkatrészekhez CARB Executive Order szükséges, és a GAN moduloknak nincs ilyen. Rendelés előtt ellenőrizze az adott állam szabályait.

GAN Tuning Team · 22 szeptember 2026← Összes cikk
Válassza ki járművét, és ellenőrizze a teljesítménynövekedést
Írjon nekünk WhatsAppon