W skrócie: czterocylindrowy B48 i rzędowa szóstka B58 BMW dobrze reagują na zachowawczą mapę Stage 1. W naszym katalogu oznacza to 258 → 302 KM w 330i oraz 340 → 416 KM w 540i. (To europejskie wartości w KM; właściciele w USA znają te same auta jako 255 i 335 KM według amerykańskiej normy.) Ważniejsza od samych liczb jest stojąca za nimi prawidłowość: im wyższa moc fabryczna, tym mniej niewykorzystanego zapasu zostaje.
Najlepszą reklamę B58 zrobiła mu Toyota
Najmocniejsza rekomendacja dla silnika BMW nie przyszła od BMW. Przyszła od Toyoty, która wstawiła rzędową szóstkę B58 do GR Supry niemal bez zmian. Tak, Supra była wspólnym projektem z BMW. Toyota i tak musiała zatwierdzić ten silnik, a potem dać na niego swój znaczek i własną gwarancję. To firma, której cała reputacja opiera się na niezawodności. Wzięła cudzy silnik i prawie go nie zmieniła.
Jeszcze więcej mówi to, co wydarzyło się później. Supra debiutowała z mocą 335 KM. Na rok modelowy 2021 Toyota podniosła ją do 382 KM i 499 Nm — to te same 382 KM, które BMW podaje dla M340i. Ta wersja B58 trafiła też na listę 2020 Wards 10 Best Engines. W komunikacie samej Toyoty wzrost przypisano nowemu kolektorowi wydechowemu i zmienionym tłokom. Konstrukcja się nie zmieniła. Tak drobne zmiany nie dają 47 KM, jeśli zapas nie istniał już wcześniej.
Kilku inżynierów z naszego zespołu, zanim zaczęło budować moduły, samo przeprogramowywało te silniki. Do dziś przywołują Suprę na czatach wsparcia, bo odpowiada ona na pierwsze pytanie właściciela BMW, zanim padnie: tak, nowoczesne silniki BMW mają zapas. Prawdziwe pytanie brzmi, jak go wykorzystać. Zapas jest poważny, ale nie nieskończony.

Tuning B48: najpopularniejszy silnik i najbardziej przewidywalny
2-litrowy B48 to masowy silnik turbo BMW. W USA znajdziesz go w 230i, 330i, 430i i 530i, w modelach od X1 do X4 oraz w większości gamy MINI. W wielu amerykańskich autach kod silnika to B46. To ten sam silnik w wersji SULEV o ostrzejszych normach emisji, z taką samą mocą.
Nasi inżynierowie kalibracji nazywają B48 uczciwym koniem roboczym, bo reaguje przewidywalnie. Najczystszym przykładem tej prawidłowości jest auto, którego BMW nie sprzedaje w USA — europejskie G20 320i. W naszym katalogu moduł GAN GT podnosi moc 320i ze 184 do 223 KM, a moment obrotowy z 300 do 363 Nm. Moc 330i rośnie z 258 do 302 KM, a moment obrotowy z 400 do 468 Nm. Nasz katalog podaje europejskie wartości metryczne: 330i o mocy 258 KM to auto, dla którego BMW USA podaje według norm amerykańskich 255 hp i 400 Nm.
Teraz spójrz na procenty. 320i zyskuje około 21%. 330i zyskuje około 17%. Ta sama rodzina silników, ten sam moduł, a auto o niższej mocy zyskuje więcej.
To nie przypadek. BMW ogranicza słabsze wersje B48 głównie programowo. Rodzina silników 2.0 obejmuje wersje od niespełna 190 KM w MINI Cooper S do nieco ponad 300 KM w John Cooper Works GP. W wersji GP BMW zastosowało wzmocniony wał korbowy, specjalne tłoki i nową turbosprężarkę. Słabsze odmiany nigdy tego nie potrzebowały, bo pracują z dużym zapasem względem tego, co wytrzyma osprzęt. Właśnie w tej luce mieści się tuning Stage 1. Fabryczną logikę omówiliśmy w artykule Dlaczego chiptuning działa: prawda o fabrycznym dławieniu silników.

Tuning B58: rzędowa szóstka, dla której wszyscy tu przyszli
3-litrowy B58 to jeden z najlepszych silników turbo swojej generacji, a historia Supry jest tego dowodem. W 540i nasz moduł GAN GT podnosi moc z 340 do 416 KM, a moment obrotowy z 450 do 550 Nm. W USA to auto znane jest jako G30 540i o mocy 335 KM. Przyrost wynosi około 22%, a niezawodność w codziennej eksploatacji się nie zmienia, jeśli tuning jest zrobiony dobrze.
Tu przywołujemy zasadę, którą zespół nazywa prawem malejącego zapasu: im wyższa fabryczna moc silnika, tym mniej niewykorzystanego marginesu BMW zostawiło w oprogramowaniu. Najmocniejsze odmiany B58 mają go mniej niż bazowe, a silniki M od BMW — jeszcze mniej. Jeśli gonisz na nich za dużym procentem, nie wydajesz już zapasu w oprogramowaniu. Wydajesz trwałość.
Większą liczbę da się osiągnąć prawie zawsze. Co zostanie potem z silnika — to już inna sprawa. Dlatego projekty B58 na 500 i 600 KM, które widzisz w sieci, mają downpipe’y, mieszanki z etanolem, mocniejsze pompy paliwa, a czasem wzmocnioną skrzynię. Każda z tych rzeczy jest uczciwą wymianą, jeśli wybierasz ją świadomie. Żadna z nich nie jest Stage 1.
Nasze stanowisko od lat się nie zmienia. Jeśli sprzedawca obiecuje taki sam procentowy przyrost na silniku M jak na bazowej czwórce, sprzedaje liczbę, a nie dba o Twój silnik.
Moduł czy remap: pytanie, które naprawdę zadają kierowcy w USA
Szukając tuningu B58 w USA, trafisz głównie na platformy do remapu przez aplikację, takie jak bootmod3 i MHD, oraz na moduły piggyback, takie jak JB4. Powiedzmy więc wprost, gdzie w tym wszystkim mieści się zewnętrzny moduł.
Remap nadpisuje kalibrację w DME, jak BMW nazywa swój sterownik silnika. W połączeniu z dobrym tunerem i dodatkowymi częściami da większą moc maksymalną niż jakikolwiek moduł. Jeśli planujesz pełną przebudowę z modyfikacjami osprzętu, remap jest właściwym narzędziem.
Moduł działa inaczej. Nasz to piggyback w szerokim sensie, ta sama kategoria produktów co JB4: znajduje się między czujnikami a ECU i nigdy niczego nie zapisuje w pamięci sterownika. Fabryczne oprogramowanie pozostaje dokładnie takie, jakie dostarczyło BMW. Kontrola spalania stukowego, ochrona przed przegrzaniem i pozostałe strategie, które inżynierowie BMW dopracowywali latami, działają dalej, a fabryczny ECU nadal ma pełną kontrolę.
W przypadku auta w leasingu lub na gwarancji to czynnik decydujący. Nasz moduł GAN GT zdejmuje się przed wizytą w ASO w około minutę. Niczego nie zapisał w ECU, a po odłączeniu nie zostaje po nim w aucie nic: ani ślad mechaniczny, ani elektroniczny. Z remapem jest inaczej — szczegółowo opisaliśmy to w artykule Czy tuning ECU unieważnia gwarancję? Co naprawdę zostawia po sobie remap.

Co sprawdzić przed tuningiem
Moduł zamontujesz na własnym podjeździe w 10–15 minut. Ale najpierw prosimy każdego klienta o coś, czego nie możemy zrobić zdalnie: diagnostykę w zaufanym warsztacie. To nie przesadna ostrożność. Jeden z naszych inżynierów wsparcia ujmuje to tak: „Tuning wzmacnia wszystko, co dzieje się w silniku. Także to, o czym nie wiesz”.
Minimalna lista kontrolna:
- Układ chłodzenia. Silniki turbo BMW mocno obciążają układ chłodzenia, a powolne wycieki, których nikt nie zauważa, to klasyczna usterka.
- Stan turbosprężarki. Luz na wałku i olej w układzie dolotowym pogarszają się przy wyższym doładowaniu.
- Brak zapisanych kodów błędów silnika. Napraw to, co auto już zgłasza, zanim dołożysz mu obciążenia.
- Jakość paliwa. Tankuj co najmniej 91 oktanów, a 93, jeśli jeździsz ostro albo mieszkasz w gorącym klimacie. Amerykańska benzyna premium ma na dystrybutorze od 91 do 94 oktanów. Zachowawcza kalibracja nie pracuje na granicy spalania stukowego, ale chemii paliwa też nie unieważni.
Półgodzinna diagnostyka jest tania. Tuning na usterce, o której nie wiedziałeś — już nie.

Skrzynie biegów: w większości dobre wieści
Właściciele BMW mieli szczęście ze skrzyniami biegów. Automat ZF 8HP w modelach BMW z napędem na tył lub jego pochodnymi, także z xDrive, to jedna z najwytrzymalszych jednostek na rynku. ZF projektuje tę rodzinę skrzyń na moment obrotowy od 220 do 1 000 Nm. Wersja w Twoim aucie mieści się gdzieś w tym zakresie, nie na jego szczycie, ale 8HP od lat bez problemu znosi na co dzień moment obrotowy po Stage 1.
Modele na bazie z napędem przednim wymagają więcej ostrożności: X1, X2, Seria 2 Gran Coupe i MINI. W zależności od rocznika mają 8-biegowy automat Aisin albo 7-biegową skrzynię DCT, a obie mają mniejszy zapas niż ZF. W tych autach zachowawcza mapa nie jest opcją, tylko koniecznością.
Emisje i legalność: najpierw sprawdź przepisy swojego stanu
Moduł działający na poziomie czujników pozostawia cały osprzęt odpowiedzialny za emisję spalin na swoim miejscu i nigdy nie sugerowalibyśmy niczego innego. Zgodnie z amerykańską ustawą Clean Air Act ingerencja w układy kontroli emisji jest nielegalna, a my nie sprzedajemy niczego, co miałoby je obchodzić.
Przepisy stanowe idą dalej. W Kalifornii część z rynku wtórnego, która może wpływać na emisję spalin, potrzebuje CARB Executive Order, by można było legalnie poruszać się z nią po drogach publicznych. Moduły GAN go nie mają. Jeśli mieszkasz w Kalifornii lub w innym stanie stosującym przepisy CARB, sprawdź lokalne wymagania przed zamówieniem. Wolimy stracić sprzedaż, niż żebyś dowiedział się o tym podczas kontroli emisji spalin.
Mieszkasz poza USA? BMW przestało sprzedawać diesle w USA po roku modelowym 2018, ale w innych krajach 2-litrowy B47 to popularny silnik do tuningu. Największy zysk to moment obrotowy na niskich obrotach, a zasada dotycząca emisji jest ta sama: tuning i usuwanie układów oczyszczania spalin to dwie różne rzeczy. DPF i EGR zostają w aucie.
Jak podchodzimy do silników BMW
Moduł GAN GT budujemy dla turbodoładowanych silników BMW, zarówno benzynowych, jak i Diesla. Daje do 30% więcej mocy i momentu obrotowego, zależnie od tego, ile zapasu ma Twoja wersja silnika. Podłącza się go do czujników w 10–15 minut, a sterujesz nim ze smartfona. Nie zmienia fabrycznego oprogramowania, a zdejmuje się go w około minutę.
Z GAN GT dostajesz dwie odrębne gwarancje: 5-letnią gwarancję na samo urządzenie i 2-letnią gwarancję na silnik do 5 000 EUR (dla aut zarejestrowanych w Niemczech). Masz też 50 dni na jazdę z modułem i możesz go odesłać, jeśli Cię nie przekona.
Aby sprawdzić swój konkretny silnik, czy to B48, B46, czy B58, znajdź swoje auto w katalogu: Wybierz swoje auto. Zamówienie zajmuje kilka minut, a kroki opisaliśmy tutaj: Jak zamówić.
Trzy mity o tuningu BMW
„Nowoczesne BMW jest już fabrycznie wyciśnięte do maksimum”. Prawda tylko w przypadku modeli M i najmocniejszych wersji. Popularne modele są ograniczone programowo. BMW celowo zostawiło ten zapas — i to właśnie on otwiera tuning.
„Tuning zabije B58”. Silnik zużywa metoda, a nie przyrost: agresywne mapy z wyłączonymi zabezpieczeniami. Tuning, który mieści się w zapasie silnika i nie wyłącza kontroli spalania stukowego, to obciążenie, na które silnik został zaprojektowany. Supra to kolejny dowód.
„Automat tego nie wytrzyma”. Za ZF 8HP stoją lata aut ze Stage 1. To automaty Aisin i skrzynie DCT w modelach na bazie z napędem przednim wymagają zachowawczej mapy.
FAQ
Który silnik BMW najlepiej reaguje na tuning?
Wersje o niższej mocy, bo mają największy zapas w oprogramowaniu. W naszym katalogu 320i o mocy 184 KM zyskuje około 21%, a 330i o mocy 258 KM, zbudowane na tym samym B48, około 17%.
Ile mocy dodaje Stage 1 do B58?
W 540i (340 KM) nasz moduł GAN GT dodaje 76 KM i 100 Nm, co daje 416 KM i 550 Nm. Większe liczby są możliwe, ale wymagają zmian w osprzęcie: downpipe, wydajniejszego układu paliwowego, często etanolu.
Czy po tuningu potrzebuję paliwa 93-oktanowego?
BMW i tak zaleca paliwo premium. Minimum to 91 w amerykańskiej skali oktanowej. 93 — jeśli jeździsz ostro albo musisz radzić sobie z letnim upałem.
Co z gwarancją fabryczną?
Remap zostawia w ECU trwały zapis, a systemy diagnostyczne BMW go rejestrują. Zewnętrzny moduł niczego nie zapisuje w pamięci ECU i zdejmuje się go w minutę. I pamiętaj, jak wyglądają spory gwarancyjne: ASO nie może po prostu unieważnić gwarancji, bo znalazło modyfikację. Musi udowodnić, że to ona spowodowała konkretną usterkę.
Czy moduł tuningowy jest legalny w Kalifornii?
Kalifornia wymaga dla części z rynku wtórnego, które mogą wpływać na emisję, decyzji CARB Executive Order, a moduły GAN jej nie mają. Przed zamówieniem sprawdź przepisy swojego stanu.





