Chiptuning Audi A4
Do 30% więcej mocy dla Twojego auta Audi A4
Audi A4 (2001 →) ma w katalogu 6 generacji i 79 silników. Dla 47 silników turbo wybierz moduł tuningowy GAN GT lub GAN GTL: moduł GAN GT daje od +25 do +71 KM (GAN GT od 329 EUR, GAN GTL od 219 EUR). Dla 32 silników wybierz GAN GA lub GAN GA+: moduł GAN GA+ daje od +12 do +26 KM (GAN GA+ od 189 EUR).
Którą generację modelu Audi A4 masz?
Zacznij od rocznika i kodu nadwozia. W ramach generacji wybierz silnik po mocy podanej w dokumentach auta.
Chiptuning Audi A4: co robi moduł GAN, a czego nie robi
Więcej mocy i momentu obrotowego bez remapowania ECU i bez wymiany podzespołów. Moduł tuningowy koryguje tylko sygnały czujników silnika.
- Bluetoothsterowanie trybami przez smartfona
- 18 mapprecyzyjne dostrojenie do Twojego silnika

- 15 minutpodłączenie do fabrycznych złączy
- IP67ochrona przed wodą i pyłem
- +71 KMz GAN GT w silnikach turbo
Od +25 do +71 KM w gamie Audi A4 z GAN GT lub GAN GTL.
- +26 KMz GAN GA+ w silnikach wolnossących
Wolnossące silniki Audi A4: od +12 do +26 KM.
- GAN APPsterowanie mocą przez smartfona
Tryby SPORT, DYNAMIC, ECO i STOCK w aplikacji GAN.
- 50 dnina testy
Większa moc albo zwrot pieniędzy (z wyłączeniem kosztów dostawy).
Chiptuning Audi A4: silniki i generacje
Chip tuning Audi A4: ta sama moc, dwa różne silniki
Dwa silniki A4 B9 mają tę samą moc: 150 KM występuje jako 2.0 TDI i jako 1.4 TFSI. W przypadku Audi A4 ta różnica liczy się bardziej niż sama liczba, a moduł dobiera się do każdego silnika osobno. Diesel ma 320 Nm momentu obrotowego, a silnik benzynowy 250 Nm. Oba są silnikami turbo i do obu pasuje moduł tuningowy GAN GT, a każdy z nich ma własne wartości.
Z modułem GAN GT wersja 2.0 TDI ma 188 KM i 409 Nm, a 1.4 TFSI 195 KM i 325 Nm. Silnik benzynowy zyskuje więc 45 KM i 75 Nm, a diesel 38 KM i 89 Nm. To deklarowane wartości dla tych typów silników, a nie wynik pomiaru na hamowni Twojego auta.
Dwie połowy gamy A4
W Niemczech udział diesli w rejestracjach A4, S4 i RS4 wzrósł z 70,4% w 2008 r. do 87,6% w 2014 r. W latach 2007–2014 w Niemczech zarejestrowano ponad pół miliona takich aut. Rdzeniem tej sprzedaży były 2.0 TDI o mocy od 120 do 190 KM oraz 3.0 TDI. W dieslowej połowie gamy są 1.9 i 2.0 TDI z pompowtryskiwaczami (PD) oraz 2.0 TDI Common Rail (EA189, potem EA288). Mocniejsze od nich są diesle V6: 2.5 TDI, 2.7 TDI i 3.0 TDI.
Wersja 1.9 TDI 130 KM w modelu A4 B6 (w katalogu 131 KM oraz 285 lub 310 Nm) z modułem GAN GA lub GAN GA+ ma 147 KM oraz 319 lub 347 Nm. Strona benzynowa dzieli się na dwie części. Do silników turbo, czyli 1.8 TFSI z modelu B8, 2.0 TFSI, 1.4 TFSI i kompresorowego 3.0 TFSI, pasuje moduł GAN GT. Do 1.8 T z modeli B6 i B7 oraz do wolnossących silników o pojemności od 1,6 do 3,2 l w modelach B5–B8 pasuje moduł GAN GA+. Przykładem jest B8 3.2 FSI o mocy 265 KM, do którego pasuje moduł GAN GA+.
Generacje A4 i kody nadwozia
A4 występowało jako B5 (Typ 8D), B6 i B7 (oba Typ 8E), B8 (Typ 8K) i B9 (Typ 8W). Przy chip tuningu A4 B7 pamiętaj, że B7 to gruntownie zmodernizowane B6, produkowane od listopada 2004 do marca 2008 r. A4 B8 produkowano od 2007 do 2015 r., z liftingiem w listopadzie 2011 r., a po nim od 2015 do 2024 r. produkowano B9.
Chiptuning Audi A4: pytania
Moduł tuningowy czy remapowanie w modelu A4 B8 2.0 TDI po aktualizacji oprogramowania emisji?
Aktualizacja nakazana przez KBA objęła silnik 2.0 TDI EA189 w A4 B8 w wersjach 120, 136, 143, 163, 170 i 177 KM. Volkswagen podaje, że moc znamionowa i przebieg momentu obrotowego po aktualizacji się nie zmieniają, więc wartości fabryczne, według których znajdujesz swój silnik w katalogu, pozostają takie same. Niezależnie od wersji oprogramowania remapowanie zastępuje fabryczne oprogramowanie sterownika silnika (ECU), a moduł tuningowy zostawia je bez zmian.
Czy A4 B7 1.8 T to ten sam silnik co 1.8 TFSI w B8?
Nie, choć oba są silnikami turbo. Silnik 1.8 T (BFB) w B7 ma 163 KM i 225 Nm i łączy wtrysk pośredni z turbosprężarką. Silnik 1.8 TFSI w B8 należy do rodziny EA888 i występował z mocą 120, 160, a później 170 KM.
Czy skrzynia multitronic jest problemem przy montażu modułu w Audi A4?
Multitronic występuje tylko w Audi z napędem na przód, a jego limit momentu obrotowego wzrósł z 300 Nm w 2002 r. do 400 Nm w 2006 r., po czym spadł do 380 Nm w 2007 r. W A4 B8 silnik 2.7 TDI o mocy 190 KM występuje z multitronikiem. Moduł nie programuje skrzyni biegów. Pamiętaj o tym limicie, gdy czytasz wartość momentu obrotowego podaną w katalogu.
Co oznaczają 35 TFSI i 40 TDI w A4 B9?
To klasy mocy, a nie pojemności. 35 TFSI to 2.0 TFSI o mocy 150 KM i momencie 270 Nm, a 40 TFSI ma 190 KM i 320 Nm. 40 TDI ma 190 KM, a wersja produkowana od sierpnia 2020 r. ma 204 KM.
Czy moduł tuningowy to to samo co Stage 1?
Nie do końca. Stage 1 to zwykle remapowanie ECU bez wymiany podzespołów. Moduł tuningowy również działa bez wymiany podzespołów, ale nie zmienia oprogramowania sterownika ECU: koryguje sygnały czujników, zdejmuje się go w kilka minut bez śladów, a przycisk OFF w aplikacji przywraca ustawienia fabryczne.